Fidelity’nin Bitcoin fonuna 60 milyon dolarlık yatırım

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan açıklamaya göre, yatırım devi Fidelity'nin Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu, 60 milyon doların üzerinde fon topladı.

Yönetimi altında 10 trilyon dolarlık varlık bulunan Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin fonu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan açıklamaya göre, 23 Eylül 2022 itibari ile 62.84 milyon dolar yatırım aldı.

Bitcoin’in performansını izleyen fon, söz konusu miktarı her biri en az 50 bin dolar yatırım yapan 733 akredite yatırımcıdan aldı. Bu arada fon, doğrudan Fidelity’nin Boston merkezi tarafından yönetiliyor.

SEC’deki kayıtlara bakıldığında Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu’nun türünün en büyüklerinden biri olduğu görülüyor.

Şirketin baş strateji uzmanı Peter Jubber tarafından yönetilen Wise Origin Bitcoin Endeks Fonu, Fidelity’nin bir alt şirketi olan “Fidelity Dijital Fonlar” aracılığıyla profesyonel yatırımcılara sattığı ve pasif olarak yönetilen bir fon.

100 milyon doları geçmişti

Wise Origin fonu, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 100 milyon dolar barajını aşmıştı. Bilindiği üzere bu tür fonlar sadece akredite yatırımcılara açık… Öte yandan Fidelity, yine Wise Origin adı altında bir Bitcoin borsa yatırım fonu, yani ETF çıkarmak istiyor. Şirket, bu doğrultuda SEC’ye başvuru yapmış ancak bu başvuru reddedilmişti.

Son olarak, geçtiğimiz hafta da ABD’li yatırım firması Cambrian, 20 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ether satın aldığını bildirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl