Bitcoin yatırımcıları, ilk fırsatta piyasadan çıkmayı planlıyor

Bitcoin, Nisan ayında yaklaşık yüzde 33 oranında arttığı sırada Coinbase müşterileri, yatırdıkları paradan fazlasını çektiler. Nisan ayı bu konuda ilk ve tek aydı. Bu durum, bazı yatırımcıların Bitcoin'e olan inançlarının azaldığını gösteriyor.

Fortune’da yer alan habere göre Bitcoin’in fiyatı Nisan ayında yüzde 33 arttığı sırada bazı kripto para yatırımcıları, bir yükseliş ümidiyle beklemek yerine dışarı çıkma zamanı olduğuna karar verdiler.

Bitcoin’in Aralık ayında 20 bin dolara ulaşmasının ardından altı aydan biraz fazla bir süre geçti. Bu süre zarfında kripto paralardaki yüzde 70’lik düşüş ve hala süren ayı piyasası yatırımcıların sabırlarını test ediyor -özellikle geçtiğimiz yılın son günlerde satın alanlar.

Kripto para dünyasında yatırımcılar sıklıkla birbirlerini, coin’lerini satmama anlamına gelen ‘hodl’ etmeye çağırırlar. Ancak yeni veriler, bu yatırımcıların ilkelere olan inançlarının azaldığını gösteriyor.

San Francisco merkezli bir banka girişimi olan Chime’dan alınan özel verilere göre, ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in müşterileri Nisan ayında yatırdıklarından daha fazla para çekti.

Coinbase’den çekilen para miktarı, Bitcoin fiyatının 20 bin dolar seviyesine ulaştığı Aralık ayından beri yatırılan miktarların hep altındaydı. Ama Nisan ayında Coinbase’den çekilen para, gelen parayı ilk kez aştı. Nisan ayı aynı zamanda çekilen paranın yatırılan parayı aştığı tek ay oldu. Ay boyunca yatırımcılar Coinbase‘den yatırılandan yüzde 37 oranında daha fazla para çektiler. Yatırılan her 1 dolar için 1.37 dolar çekildi.

Mayıs ayında ise yine yatırılan para miktarı, çekilen miktardan fazlaydı fakat aradaki marj yalnızca yüzde 10’du.

Analiz, Chime’ın yaşları 25-25 arası olan yaklaşık 500.000 aktif müşterisinin davranışlarına dayanıyor. Bu nedenle Coinbase’in 20 milyon kullanıcısının aktivitesini tam olarak yansıtmayabilir. Yine de Nisan ayındaki bu davranış yatırımcıların Bitcoin’de karamsar olduklarının ve toparlanmaya güvenmeyerek ilk fırsatta çıkış yapmak istediklerinin bir göstergesi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Chime’ın CEO’su Chris Britt, genel olarak para akışının yatırımcıların piyasa zamanlamasının kötü olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Britt, “Ne yazık ki bu yatırımcılar genellikle en yüksek fiyattan alıp düşük fiyatlarda satıyor. Bitcoin’in gelecekteki değerini tahmin edemesek de şu anki fiyatların alım için çok iyi bir zaman olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

→ BİTMEX’İN CEO’SU, BİTCOİN İÇİN ‘2018’DE 50 BİN DOLAR’ TAHMİNİNİN NEDENİNİ AÇIKLADI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl