Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin fiyatı 23 bin doları da geride bıraktı

Bitcoin, yükseliş trendini sürdürüyor. Kripto para, bugün 22 bin doları geçmesinin ardından dakikalar önce 23 bin doları da aştı.

Bitcoin, dur duraksız yükselişine devam ediyor. Lider kripto para, 22 bin doları ardından kısa sürede 23 bin doları da geride bıraktı.

Küresel piyasalarda 23 bin 150 dolardan işlem gören Bitcoin, Türk kripto para borsalarında ise 180 bin TL’den el değiştiriyor.

Son verilere göre, kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 650 milyar dolar. Bitcoin’in bunun içindeki payı yüzde 65,5 veya bir başka değişle 425 milyar dolar.

Bitcoin’deki yükselişe en büyük katkı, bu defa 2017 yılının aksine bireysel yatırımcılardan değil, kurumsal yatırımcılardan geliyor. 2020 yılında birçok şirket, bir rezerv varlık olarak Bitcoin alımına yöneldi. Sadece şirketler değil, finans dünyasının önde gelen bazı isimleri de Bitcoin’i olumlayan açıklamalar yaptı, Bitcoin satın aldıklarını bildirdiler. Son günlerdeki sıçramanın esas katalizörü ise İngiliz yatırım şirketi Ruffer’ın Bitcoin’e 744 milyon dolar yatırım yaptığını duyurması oldu.

Bitcoin, durmadan yükselecek gibi görünse de tarihsel gerçekler, işin öyle sonuçlanmadığını gösteriyor. Bitcoin, 2017 yılında da çarpıcı bir fiyat artışı yaşamış ancak sonrasında 2020’ye kadar devam eden bir “ayı” piyasası sürecine girmişti. Öte yandan kurumsal şirketler hızlı bir şekilde alım yaparken piyasada bireysel yatırımcı ilgisi, 2017’nin hâlâ önemli ölçüde uzağında. Bireysel yatırımcıların da oyuna 2017’de görüldüğü gibi girmesi, fiyatı biraz daha yukarı noktalara taşıyabilir.

Bitcoin fiyat grafiği
Bitcoin fiyat grafiği

Bu arada Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan da bir Bitcoin uyarısı geldi. Armstrong, “Kripto paralara olan ilginin arttığını görmek her zaman bizi heyecanlandırır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, bu dönem hem yüksek işlem hacimlerinin hem de yüksek volatilitenin olduğu bir dönem. Piyasa şu anda hisse senedi piyasalarından çok daha hızlı bir şekilde iki tarafa doğru hareket edebilir” dedi.

İlginizi çekebilir:

Bitcoin neden yükseliyor?
Coinbase CEO’sundan Bitcoin uyarısı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl