İki kelimeyle: Talep ve arz. Bitcoin‘in talebi arttığında fiyatı artar. Talep azaldığında da bu kez fiyatı düşüşe geçer.

Bu nedenle Bitcoin fiyatı, gelecekteki değeriyle ilgili beklentilerine, insanların belirli bir zamanda ne kadar ödemek istediklerini gösterir.

Bitcoin, euro ve dolara göre daha küçük olduğundan fiyatı hala değişken. Pazarın olgunlaşması sonrası fiyat aralığının daha dengeli olması bekleniyor. Bunun eğlenceli kısmı bunun ne zaman olacağını kimse bilmiyor.

Fiyat neden büyüyebilir:

-Arz sınırlıdır – 21 milyonda kapatıldı. Şu anda piyasada 16.7 milyondan fazla Bitcoin var. 21 milyonun sınırına ulaşmak 120 yıldan fazla sürebilir.

-Teknolojik gelişme: Güvenlik, anonimlik, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve yeni gelişmeler itcoin kullanımını artırabilir ve fiyatını olumlu yönde etkileyebilir.

-Uygun düzenlemeler: Eğer hükümetler Bitcoin’in kullanımını destekliyorsa, bu fiyatını artıracaktır.

-Bitcoin’in artan talebi sonrasında yeni iş çözümleri ortaya çıkabilir.

-Genel algı: Daha fazla insan Bitcoin’i cazip bir para veya varlık biçimi olarak görürse ve ona güvenirse bundan dolayı fiyatı artacaktır.

Fiyat neden düşebilir:

Bitcoin fiyatının teknolojik sorunlara, ekosistem hatalarına, elverişsiz düzenlemelere, kısıtlamalara, olumsuz medya ilgisine veya insanların paraya olan güvenini kaybetmesiyle ilgili diğer sebeplere tepki olarak düştüğünü görebiliriz.

Ayrıca, diğer para birimleri gibi, Bitcoin’in çift olarak satıldığını da unutmayın. Bu nedenle, Bitcoin fiyatındaki eğilimler, ABD doları için örneğin Ether‘den daha fazla alım yaparken biraz farklı olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl