Bitcoin Gold çifte harcama saldırısıyla vuruldu, on milyonlar kayboldu

Kötü niyetli bir madencinin geçen hafta Bitcoin Gold ağında başarılı bir çifte harcama saldırısı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

CCN.com’da yer alan habere göre kötü niyetli bir madencinin geçen hafta Bitcoin Gold ağında başarılı bir çifte harcama saldırısı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu BTG’yi, bu zaman zarfında bir ağ saldırısı karşısında yenik düşen üçüncü altcoin yapıyor.

Bitcoin Gold’un iletişim direktörü Edward Iskra, kullanıcıları 18 Mayıs’taki saldırı hakkında bilgilendirdi.

Madenci, saldırıyı yürütmek için ağ zincirinin geçici kontrolünü sağlayacak şekilde ağın toplam gücünün en az yüzde 51’ini satın aldı. Bu kadar fazla gücü elde edebilmek, Bitcoin Gold gibi küçük bir ağda bile inanılmaz derecede pahalıya mal olur. Ancak bir “çifte harcama” saldırısıyla birlikte kullanılarak parasallaştırılabilir.

Saldırgan veya saldırganlar, ağın kontrolünü kazandıktan sonra, aynı paraları hem cüzdanlarına hem de kripto para borsalarına göndermeye başladı. Normal koşullarda blok zinciri bunu yalnızca bloktaki ilk işlemi dahil ederek çözebilirdi ancak ağın çoğunluğu kontrol altına alındığından işlemler tersine çevrilebildi.

Sonuç olarak borsalara yatırdıkları paraları hızlı bir şekilde geri çekip ilk işlemi iptal ettiler. Bu sayede “çifte harcama” yönetimiyle borsaları dolandırdılar.

Hırsızlığın boyutu yaklaşık 19 milyon dolar

Saldırıya karışan bir Bitcoin Gold adresi 16 Mayıs’tan bu yana 388 binden fazla BTG aldı. Tüm bu işlemlerin çifte harcama saldırısıyla bağlantılı olduğu varsayılırsa saldırgan borsalardan 18.6 milyon dolar değerinde para çalmış olabilir.

Bitcoin Gold geliştiricileri, bu gibi saldırıları önlemeleri için borsalara müşteri hesaplarına yatırılan paranın onay sayısını artırmalarını önerdi. Blok zinciri verileri, saldırganın 22 bloka kadar olan işlemleri başarılı bir şekilde iptal edebildiğini gösteriyor.

Şu anda Bitcoin Gold, yaklaşık 780 milyon dolarlık toplam piyasa değeriyle 27. sırada bulunuyor.

Verge ve Monacoin’de de benzer saldırılar yaşandı

Son günlerde böyle bir saldırıya maruz kalan tek altcoin Bitcoin Gold değil. Gizlilik odaklı kripto para Verge, dünkü DDOS saldırısında 1.75 milyon dolar değerinde 35 milyon adet XVG çaldırdı. Manga temalı Japon kripto para Monacoin ise bir başka saldırıda 90 bin dolarlık hasara uğratıldı.

→ ‘BITCOIN ASLA YENİ ALTIN OLAMAZ, DİYENLER BÜYÜK YANILGI İÇİNDE’

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl