Goldman Sachs’ın CEO’su Bitcoin konusunda iyimser tutumunu sürdürdü

Goldman Sachs'ın CEO'su Lloyd Blankfein, dün Economic Club of New York'ta Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajda kripto paralar konusundaki olumlu tutumunu sürdürdü.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein, dün Economic Club of New York’ta Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajda kripto paralar konusundaki olumlu tutumunu sürdürdü.

Blankfein, burada Bitcoin gibi kripto paraların benimsenmesinin altın ile gümüşün yerini alan kağıt paranın nasıl benimsendiğine benzer şekilde gerçekleşebileceğini söyledi.

Paranın evrimini ele alan yönetici, kağıt para ile kripto para arasındaki ortak özelliklere dikkat çekerek görünüşte ikisinin de içsel değere sahip olmadığını ima etti. Blankfein, buna karşın kağıt paranın ne olursa olsun paranın ana şekli haline geldiğini belirtti.

Blankfein, sözlerinin devamında kripto paranın yalnızca “konforsuz” ya da “alışılmadık” olduğu için geniş çapta kabul edilemeyeceğini savunmanın “çok kibirli” bir argüman olduğunu söyledi.

2017 yılında Blankfein, insanların ilk önce kağıt paraya güvenmediğini ancak daha sonra kabul ettiğini iddia ederek benzer bir açıklama daha yapmıştı. Daha sonra bugün yaygın olarak kabul edilmemiş olsa dahi Bitcoin’in gelecekte bir değişim aracı olarak benimsenebileceğini söylemişti.

Goldman Sachs, bir bütün olarak kripto para birimleri konusunda şüpheci duruşuyla biliniyor. Şirket 2014 yılında Bitcoin’in bir para birimi olmadığını savundu. Geçtiğimiz yıl ise kurumsal yatırımcıların Bitcoin ve diğer kripto paraları göz ardı etmesinin daha zor hale geldiğini kabul etti. 2017’nin sonlarında şirketin kendi kripto para ticaret masasını açacağı bile söylendi.

Banka 2018 yılında ise dijital varlık stratejisinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla dijital varlık piyasalarının şefi olarak Justin Schmidt’i işe aldı. Ardından geride bıraktığımız Mayıs ayında şirketin Bitcoin vadeli ticaretine başlayacağı bildirildi.

Bu arada Goldman Sachs destekli Circle, yakın zamanda kripto para borsası Poloniex’i satın almıştı.

→ BİR İNGİLİZ VADELİ İŞLEM BORSASI LITECOIN VADELİLERİNİ PİYASAYA SÜRÜYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl