Ark Invest eksi yüzde 45 ile rekor düşüşe giren GBTC’ye yükleniyor

ABD’deki ünlü finans yöneticilerinden biri olan Cathie Wood’un yönettiği ARK Invest, piyasada yaşanan düşüşlere rağmen alımlarına devam ediyor.

Bloomberg’ün verilerine göre finans dünyasının ünlü ismi Cathie Wood’un yönettiği ARK Invest şirketi kasım ayının başından bu yana 1.3 milyondan fazla Coinbase hissesi ve Grayscale Bitcoin fonundan 450 bin GBTC alımı yaptı.

Yatırım yönetim firmasının alım çılgınlığı, FTX’in çöküşüyle birlikte piyasada gelen büyük düşüşlerin ardından başladı. Yeni satın alınan ve şu anda yaklaşık 53.5 milyon dolar doları değerinde olan 1.3 milyon Coinbase hissesi, Ark’ın şirketteki toplam varlıklarını yaklaşık yüzde 19 artırarak 8.4 milyon hisseye yükseltti. Ark, şu anda Coinbase’in tedavüldeki toplam hisselerinin yaklaşık yüzde 4.7’sine sahip.

450 bin GBTC, 200 binin üzerinde Silvergate Capital hissesi

Ark Invest’in fonlarından Ark Next Generation Internet, geçen hafta başından bu yana 450 bin Grayscale Bitcoin fonu (GBTC) hissesi satın alırken, Ark Fintech Innovation ise kripto bankası Silvergate Capital’den 200 binin üzerinde hisse satın aldı.

Hem Coinbase hem de Silvergate Capital hisseleri bu yıl değerlerinin yüzde 80’inden fazlasını kaybederek Bitcoin ve Ether’deki yüzde 65’lik düşüşü aştı.

Ark’ın Coinbase’e yatırım kararı, analistlerin bu ay hisse senedinin notunu düşürmesi ve fiyat hedefini 77 dolardan 50 dolara indirmesinin ardından geldi.

GBTC’nin Bitcoin’e oranla farkı, eksi yüzde 45 oldu

Grayscale’in GBTC fonunun hisse fiyatı, Bitcoin’in fiyatına göre, oldukça düşük seviyeden işlem görüyor. Normal piyasa koşullarında bu farkın Bitcoin fiyatına yakın olması beklenirken son zamanlardaki düşüşler, aradaki primi daha da artırdı. Fiyat ciddi şekilde arttığında GBTC fiyatı da Bitcoin’in normal fiyatının üzerine çıkıyor. Ancak fiyat düştüğünde ve Bitcoin’e ilgi azaldığında da tersi bir durum gerçekleşiyor ve GBTC fiyatı, Bitcoin fiyatının da altına iniyor, indirimli şekilde satılıyor. Aradaki fark, FTX’in iflasından sonra yüzde 45 olmuştu.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl