UBS: Grayscale’in 633 bin BTC’lik varlığı risk oluşturuyor

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan UBS’den piyasada endişeleri tetikleyecek açıklama geldi. The Block’un aktardığına göre, USB raporunda, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) 11 milyar dolara yakın büyüklüğünün tüm piyasa için potansiyel bir sorun teşkil edebileceği bildirildi.

Pasif olarak Bitcoin’e yatırım yapan Grayscale Bitcoin Trust, bugünün fiyatlarıyla yaklaşık 11 milyar dolara denk gelen 633 binden fazla BTC’yi elinde tutuyor. Bu da çıkarılan tüm coinlerin yüzde 3.3’ünü temsil ediyor. İsviçre merkezli dev banka UBS, “Bitcoin hala sabit coinlerin yüzde 45’inden fazlasını oluşturduğundan, bu büyüklük tüm piyasa için sorun yaratabilir.” şeklinde uyarıda bulundu.

Bankanın analizi, Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un durumuna ilişkin soru işaretlerinin arttığı bir döneme denk geldi. Endişeler ilk olarak DCG’nin Genesis Global Capital’inin borsanın çöküşünün ardından FTX’te 175 milyon dolarının kaldığı söylemesiyle ortaya çıktı. Genesis’in 1 milyar dolar toplamak istediği ya da iflas koruması için başvuruda bulunabileceği bildiriliyor. DCG’nin kripto para haber sitesi CoinDesk’i satışa çıkardığına dair haberler de manşetlere yansıdı. New York Times, DCG’nin seçenekleri araştırmak için Moelis & Company şirketini tuttuğunu bildirdi.

UBS tarafından dile getirilen olası seçeneklerden biri DCG’nin GBTC yatırımından yararlanmasıydı.

“600 milyon dolarlık GBTC’yi satabilir”

Bloomberg verilerine göre DCG, GBTC hisselerinin neredeyse yüzde 10’u ile en büyük sahibi konumunda. UBS’de stratejist olan Ivan Kachkovski paylaştığı bir notta, DCG’nin nakit toplamak için elindeki hisseleri satmaya karar verebileceğini bildirdi. Kachkovski notunda, “Bu pay şu anda 600 milyon dolar değerinde ve tröstün günlük işlem hacminin üç aylık ortalamasından 12 kat daha fazla.” ifadelerini kullandı.

GBTC hisselerinin piyasa fiyatının net varlık değerinden (NAV) düşüşü hafta boyunca genişledi. The Block’un verilerine göre, ürün pazartesi günü yüzde – 40,54 seviyesindeyken bugün yüzde – 42,5’lik bir indirimle işlem görüyor.

ETHE primi de tüm zamanların en düşük seviyesinde

Grayscale’in diğer yapılandırılmış ürünü ETHE’nin (Ethereum) primi yüzde – 45,66’ya düşerek tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

UBS, SEC dosyalarında belirtildiği gibi, tröstün feshinin bir hissedar oylamasıyla zorunlu kılınamayacağını da ekliyor. Fonu faaliyette tutmak için Grayscale’den istenen tek şey likit ve çözücü kalması.

Yatırım bankasının tasfiyeye karşı son argümanı, indirimi gerçekleştirmenin en iyi ihtimalle yaklaşık 440 milyon dolar getireceği yönünde. Bu da tröstün yönetim ücretlerinden elde edilecek yıllık gelirin iki yıldan biraz daha fazla bir süreye tekabül edeceği anlamına geliyor. Kachkovski’ye göre bu tüm Bitcoin’lerin 17 bin dolar civarındaki mevcut fiyattan satıldığı varsayımına dayanıyor ki bu da pek olası değil.

Kachkovski yatırımcıların bu sonuçlardan endişe duymaları gerektiğini kabul etmekle birlikte, henüz paniğe kapılmalarına gerek olmadığı konusunda yatırımcılara güvence verdi.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl