Güney Kore’den Bitcoin için iyi haberler var

Güney Kore'nin Cumrhurbaşkanı Moon Jae-in tarafından atanan yeni Finansal Denetleme Kurumu (FSS) Başkanı Yoon Suk-heun, hükümetin kripto para piyasası düzenlemelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Güney Kore’nin Cumrhurbaşkanı Moon Jae-in tarafından atanan yeni Finansal Denetleme Kurumu (FSS) Başkanı Yoon Suk-heun, hükümetin kripto para piyasası düzenlemelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Yoon, bugün yaptığı açıklamada, kripto paralarla ilgili olarak bazı olumlu yönler bulunduğunu belirterek kurumunun piyasayı istikrara kavuşturmak için daha iyi, daha pratik düzenlemeler yapmaya odaklanacağını ifade etti. FSS Başkanı ayrıca kripto para piyasasındaki mevcut düzenlemeleri incelemek için Finansal Hizmetler Komisyonu (FSB) ile iş birliği yapmaya başlayacağını kaydetti.

Piyasa aşırı katı düzenlemelerden etkilenmiş durumda

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından Bithumb, FSS’nin borsalara gerçek kimlikle (anonim olmadan) kayıt sistemini uygulamaya aldıktan sonra 4 trilyon dolarlık günlük ticaret hacminin 400 milyar dolara gerilediğini bildirdi. Regülatörlerin kripto para borsalarına ve yatırımcılarına yönelttiği bu baskı, piyasanın isikrarsızlaşması ve kripto para birimlerine olan talebin azalmasına neden oldu.

Güney Kore’nin en çok kullanılan bir diğer borsası Upbit de Bithumb ile benzer bir duruş sergileyerek düzenlemelere karşı çıkmasa da uygulamaların ayarsız olduğu ve piyasaya yarardan çok zarar verdiği görüşünde.

Piyasayı neler bekliyor?

Yeni FSS Başkanı’nın bu açıklamalarıyla birlikte Güney Kore’de olumlu bir hava hakim. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için talepte artış olduğu bildiriliyor. Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarının hacmi yükselmeye başladı. Bithumb, son 24 saatlik hacimde 900 milyar dolara yaklaştı. Güney Kore’de Bitcoin’e olan talebin arttığının bir göstergesi olarak makas açılmaya başladı. Bitfinex ile Güney Kore borsaları arasında 300 doları aşan fiyat farklılıkları oluştu.

FSS ve yöneticisi Yoon, mevcut planlarını izler ve kripto para düzenlemelerini kısa vadede kolaylaştırırsa Güney Kore’de kripto paralara olan talebin daha da artması ve hacimlerin toparlanması bekleniyor.

Kriptoda Kore ilk 3’te

Bu gelişmelerin önemi, Güney Kore’nin resmi parası Won’un kripto para ticaretinde en fazla kullanılan 3 para biriminden biri olduğu göz önüne alındığında daha iyi anlaşılabilir. Bu konuda ilk iki sırayı Yen ile USD paylaşıyor. Won ise yüzde 7’lik bir payla 3. sırayı alıyor. Ek olarak dünyanın en büyük 4. ve 6. kripto para borsaları, Güney Kore merkezli borsalar Upbit ile Bithumb.

→ İSVİÇRE MERKEZLİ DEV ŞİRKETİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ IOTA’DA

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl