Coin’lerinizi aldınız ve onları şimdi olabildiğince güvenli tutmak istiyorsunuz. Nasıl olduğunu öğrenmek için en iyi 10 Bitcoin güvenlik ipuçlarımızı mutlaka okuyun.

Özel anahtarları offline olarak kaydetmek

Özel anahtarınızın kesinlikle gizli olduğunu ve sizin haricinde kimseyle paylaşılmaması gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin, kötü amaçlı yazılımlara ya da hacker’lara karşı saldırılardan kaçınmak için internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda saklayabilirsiniz. Ayrıca özel anahtarlar özel donanım olan cüzdanlarda da saklanabilir.

Özel donanım kullanın

Verileri online bilgisayarınızdan offline bilgisayarınıza taşımak için özel bir USB anahtarından yararlanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde virüsler ve hacker saldırılarına maruz kalma oranınız en aza indirilecektir. Offline cüzdanınız için offline bilgisayarı kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanından yararlanın

Bir donanım cüzdanı kullanmak belki de Bitcoin’inizi depolamanın en güvenli yoludur. Bu cüzdan, Bitcoin cüzdanını kullanmaya adanmış olan kendi özel işletim sisteminde çalışan yerleşik bilgisayar ile birlikte gelen bir USB anahtarını etkili bir şekilde kullanır.

Bilgisayarınızı güvenli tutun

Her zaman antivirüs yazılımınızın güncel olup olmadığını ve diğer güvenlik seçeneklerinin çalışır durumda olduğunu kontrol edin. Bilgisayarınızda oluşacak güvenlik zaafı hack’lenmenize neden olur. Bundan dolayı sürekli uyanık olmak zorundasınız.

Linux kullanın

Bu söylem filmlerde genelde hacker’ların söylediği bir söz gibi geliyor ama doğru bir söz: Linux işletim sistemini kullanmak iyi bir seçim olabilir. Linux, herhangi bir USB tabanlı saldırıya direnmenin en iyi yoludur. Bu yüzden Bitcoin ile ilgili işlemleri online bilgisayarlardan offline bilgisayarlara aktarırken Linux’u seçin.

Yedeklemeleri yapın

Ünlü bir deyiş vardır, tüm yumurtaları bir sepete koymayın.Bu, Bitcoin’inizi güvenli tutmak için de geçerlidir. Güvenli bir yerde sakladığınız kripto para cüzdanınızı yedeklemek sizi donanım arızalarından ve bir çok insan hatasından korur. Ayrıca, PC’nizin veya telefonunuzun çalınması durumunda cüzdanınızı geri yüklemenize de olanak tanır.

Kimliğinizi koruyun

Mümkün oldukça kişisel bilgilerinize ulaşmak için kullanılabilecek bilgileri kesinlikle açıklamayın. PIN’ler, telefon numaraları, e-posta adresleri, şifreler vb. Annenizin kızlık soyadı veya ilk evcil hayvanınızın adı olsa bile açıklamayın. – Bunlar ortak yedek sorular. Şüpheli işlemlerden kaçının – Yapılan işlem hakkında eğer içinizde en ufak bir şüphe varsa kesinlikle iptal etmekten korkmayın.

Emanet hizmetini kullanın

Bir şey almanız veya satmanız gerektiğinde ve diğer tarafta kimin olduğundan emin değilseniz, ’emanet hizmeti’ni kullanabilirsiniz. Bu durumlarda, ödemeyi yapması gereken kişi, satın aldıkları ürünü almak için beklerken Bitcoin’leri emanet hizmetine gönderir. Bu arada satıcı paralarının emanet servisinde güvende olduğunu bilir ve kabul edilen işlemi onaylar. Alıcı malları aldığında, ödemeyi sonlandırmak için emanet hizmetini bilgilendirir. Böylece hem alıcı hem de satıcı güvende kalır.

2 faktörlü kimlik doğrulaması kullan (2FA)

Hiçbir zaman ek bir güvenlik katmanı oluşturmak kötü değildir. Sürekli olarak bu kimlik doğrulamayı sürdürmek yorucu olabilir ama bu yöntemle coinlerinizi koruma altına almış olursunuz. 2FA, ikinci bir koruma katmanı içerir. Burada şifreyle giriş yapıldıktan sonra sistemden güvenilir cihaza bir doğrulama kodu gönderir. Böylece hacker’ların bu koruma yöntemini ele geçirmesi zorlaşır.

MultiSig kullanın

Bu sistem asıl olarak şirketler için yaratılan ek adımdır. Ancak herkes bunu kullanabilir. İşlemi tamamlamak için birkaç kişinin buna izin vermesi gerekiyor (Birden çok imzayı oluşturan isim, yani MultiSig) ve böylece fonların kötüye kullanım oranı en aza indirilmiş oluyor.

İşte ek olarak 4 ipucu daha:

1-Dijital paranızı korumanın en akıllıca yolu ağzınızı kapalı tutmaktır. Bahsettiğimiz şey, Facebook gruplarında ticaretiniz hakkında konuşmamak, barlarda insanlara içki içtikten sonra kritp para ticaretinizden bahsetmemek ve bitcoin cüzdanlarınızdan bahsetmemenizdir. Kripto zenginliğiniz hakkında palavra atmanın sıfır yararı var. Sadece zarar görürsünüz.

2- Cüzdan adreslerinden herhangi birini online olarak yayınlamamalısınız. Bunu yaptığınızda kötü niyetli insanlar ne kadar kripto paraya sahip olduğunuzu görebilir ve bu sizi hedef haline getirebilir. Hangi nedenle olursa olsun online bir cüzdan adresi göndermeniz gerekiyorsa, sadece amacınız için kullanın.

3- Cüzdanlardan bir diğerine yapılan işlemlerin herkese açık olarak görülebileceğini sakın unutmayın. En ideali herhangi bir cüzdan adresini online yayınlamayın.

4-Kendinizi bir hedef olarak görüyorsanız, genel kripto zenginliğinizle ilişkili olarak nispeten küçük miktar içeren el altında bir cüzdan bulundurmanız akıllıca olabilir. Böylece silahlı bir soyguna uğrarsanız sizi bırakmaları karşılığında o meblağıyı kullanabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl