Bitcoin ile 22 milyon dolarlık fidye alan hacker’a 20 yıl hapis

ABD Adalet Bakanlığı, hastanelere, okullara ve polise yönelik fidye yazılımı saldırılarından 22 milyon dolarlık Bitcoin elde eden Kanada vatandaşı Sebastian Vachon-Desjardins’in 20 yıl hapse mahkum edildiğini duyurdu.

Rusya merkezli NetWalker fidye yazılımı grubunun bir üyesi olan 35 yaşındaki zanlı COVID-19 salgını sırasında hastane alt yapılarına saldıran hacker’ler arasında yer alıyordu. Grup, hizmet olarak fidye yazılımı modeli sunuyor ve Bitcoin talep etmeden önce şirket verilerini çalıyordu.

Avukatlar yaptıkları açıklamada, “Vachon-Desjardins, uluslararası bir sağlık krizinin zirvesinde çok sayıda ülkede yüzlerce kurbanı istismar etmek için yönlü teknolojik araçlar kullandı” dedi.

Kanada hükümetinde IT çalışanıymış

NetWalker’ın 30 ülkede faaliyet gösterdiği ve 400’den fazla kurbanı hedef alarak fidye ödemelerinde Bitcoin talep ederek 40 milyon dolardan fazla para elde ettiği bildiriliyor. Vachon-Desjardins’in bu fidye yazılımı saldırılarının üçte birine katkıda bulunduğu söyleniyor. Bundan önce Kanada hükümetinde bir IT departmanında çalıştığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

ABD’ye iade edildi

Kanadalı hacker, pandeminin en yoğun olduğu Nisan 2020’de Florida’da bulunan Tampa bölgesindeki bir şirketi hedef almış ve şirketin bilgisayar ağına erişmeyi başararak fidye yazılımını yaymıştı. Ertesi gün, çalışanlar oturum açtıklarında tüm dosyaların şifrelendiğini açıklayan bir mesajla karşılaştılar. Mesajda, bilgisayarlarını yeniden başlatmayı denerlerse dosyaların kaybolacağı yazıyordu.

Mesajda bir kod ve NetWalker’ın TOR (anonim iletişim sağlayan bir yazılım) sitesine yönlendiren bir bağlantı yer alıyordu. Kullanıcılar, talimatlarla birlikte bir fidye talebi almadan önce kodu girebiliyordu. Vachon-Desjardins’in bu saldırıda 300 bin dolarlık Bitcoin talep ettiği bildirildi.

ABD makamları Vachon-Desjardins’in tutuklanmasını talep ettikten sonra Kanada polisi onu 27 Ocak 2021’de Quebec’te yakaladı. Evinde arama yapan polis, o dönemde yaklaşık 22 milyon dolar, bugün ise 14,5 milyon dolar değerinde 719 Bitcoin ve 740 bin doların üzerinde Kanada Doları ele geçirdi.

“21. yüzyıl haydutu”

ABD Bölge Yargıcı William Jung, Vachon-Desjardin’i mahkûm ederken, “Gördüğüm en kötü davalardan birine sahipsiniz, bu Jesse James’in (ABD’li haydut) 21. yüzyılla buluşmasıdır” ifadelerini kullandı.

Vachon-Desjardins’in avukatı, müvekkilinin daha önce hiç suç işlemediğini ileri sürerek daha az ceza verilmesini talep etti. 35 yaşındaki Vachon-Desjardins temmuz ayında diğer suçlarının yanı sıra bilgisayar sahtekarlığı ve para transferi dolandırıcılığı suçlarını da kabul etmişti.

35 yaşındaki Desjardins fidye yazılımlarından elde ettiği kazançları kaybetmeyi kabul etti. Mahkeme, ocak ayında kurbanlarına ne kadar borçlu olduğuna karar verecek.

➤ Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl