Dev film şirketinin Twitter hesabı hack’lendi: 10,000 BTC veriyoruz

Gün geçmiyor ki Elon Musk'ın adını kullanarak Twitter'da dolandırma amaçlı "Bitcoin dağıtıyoruz" mesajları atılmasın. Hacker'lar bu sefer de Pathé adlı bir film şirketinin Twitter hesabını hack'ledi ve hesabın ismini '"Elon Musk" yaptı.

Dünyanın en eski ikinci film yapım şirketi ve aynı zamanda Avrupa’nın ikinci en büyük stüdyosu Pathé’nin resmi Twitter hesabı hack’lendi ve hesap, sahte Bitcoin hediye bağlantıları atmaya başladı.

Hacker’lar, kullanıcıları kandırmak için kendi cüzdanlarına az miktarda Bitcoin gönderen herkesin yatırımını 2’ye katlama sözü verdi.

Hacker’ler ayrıca güvenilirliklerini artırmak için Pathé’nin hesabında Elon Musk rolüne girdiler ve hesaba Musk’ın profil resmini koydular.

Pathé ilerleyen saatlerde hesabını geri aldı ve tweet’i sildi. Ayrıca Elon Musk’ın sözlerini kaldırmak için profil resmini ve hesap ismini de değiştirdi. Ancak tweet silinene kadar çoktan 850 retweet ve 3700 beğeniye ulaşmıştı.

İşin daha endişe verici yanı ise çok sayıda insan bu aldatmacaya kurban gitmiş gözüküyor. Kötü amaçlı bağlantılarla ilişkili cüzdan, sadece 24 saat içinde kullanıcılardan 6’nın üzerinde BTC topladı. Bu da yaklaşık 38,000$’a tekabül ediyor.

Bu çapta bir olay Twitter’de neredeyse ilk defa oluyor. Aslında, mikro blog servisi, kullanıcıları bu tür kripto hırsızlıklarından koruyamadığı için aylardır sert bir şekilde eleştiriliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında da yine buna benzer bir olay yaşanmıştı. Bu sefer de FOX’un resmi Twitter hesabı hacklenmişti.

Durum o kadar kötüleşti ki Twitter, kullanıcıların hesap isimlerini “Elon Musk” şeklinde güncellemelerini engelleme yoluna gitmek zorunda kaldı.

Sonunda, Elon Musk, Dogecoin’in kurucusu Jackson Palmer ile iletişime geçti ve devasa scambot (dolandırıcı bot hesapları) ordusuna karşı harekete geçmek için yardım istedi. Ama maalesef, bu pek de işe yaramamış gözüküyor.

Haber: The Next Web

→ ÇİN’İN SON BLOCKCHAIN ENDEKSİ YAYINLANDI: İŞTE EN İYİ KRİPTO PARALAR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl