Bitcoin’de hafta sonu rallisi: Gözünü 40 bin dolara dikti

Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para Bitcoin, yükselişini hafta sonunda da sürdürüyor. Bugün 39 bin dolar seviyesini de geride bırakan kripto para, 40 bin dolara göz kırpıyor.

Yükseliş, akşam saatlerinde geldi. Gün içerisinde 39 bin dolara yakın seviyelerde seyreden Bitcoin, hacimli bir kırılımla 39 bin 705 doları gördü. Fiyat artışı, kripto para piyasasının genelinde bir heyecan yarattı. Bitcoin’deki yükselişi, diğer kripto paralar da izledi.

Ether, 2 bin 150 doları aşarken piyasa değeriyle ilk 100 kripto para arasında en iyi performansı ORDI, IOTA ve TIA gösterdi. Bu kripto paralar, sırasıyla yüzde 40, yüzde 36 ve yüzde 23 değer kazandı. Öte yandan kripto para piyasasının toplam değeri de uzun zaman sonra ilk kez 1.5 trilyon dolara oldukça yaklaştı.

Spot ETF beklentileri fiyatı destekliyor

Bitcoin’deki yükselişin arkasında spot Bitcoin ETF’iyle ilişkili beklentilerin yattığı düşünülüyor. Şirketler, eğer ABD’nin SPK’sı konumundaki SEC, onay verirse borsada Bitcoin fonları oluşturabilecek ve bunları işleme açabilecekler. Kurumun spot ETF’lere onay verip vermeyeceği kesin olmasa da uzmanlar, ocak ayında onay ihtimalini yüzde 90 görüyor.

Bitcoin’den aralık ayına iyi başlangıç

Aralık ayına iyi bir başlangıç yapan Bitcoin, geçmişi hatırlattı.

En büyük kripto para bu yükselişiyle ise geçmiş dönemleri hatırlattı. 2017 ve 2020 yıllarının aralık aylarında Bitcoin, çok sert yükselişler yaşayarak o dönemlerin rekorlarını kırmıştı.

2017’de aralık ayına 10 bin dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, o dönem eylül ayında 3 bin dolar, ağustos ayında da sadece 2 bin dolar seviyesindeydi. 18 Aralık günü ise Bitcoin 20 bin dolar sınırına (19.665 dolar) dayanmıştı. Daha sonra gelen düşüşlerle birlikte ise 3 sene sürecek uzun bir ayı sezonu başlamıştı.

Bitcoin 2020 yılının son bölümünde de büyük bir atağa kalkmıştı. PayPal’ın kripto para desteği vermesiyle birlikte bu alana para hızlı şekilde girmiş ve en büyük kripto para 2017’deki 20 bin dolarlık rekorunu rahat şekilde geçmişti.

2020’nin kasım ayına 13 bin dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, aralık ayına ise 19 bin dolar ile startı vermişti. En büyük kripto para 31 Aralık’ta ise 29 bin dolardaydı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl