Bitcoin’de hafta sonları niçin büyük dalgalanmalar yaşanıyor?

Bitcoin'in en hızlı fiyat dalgalanmalarının önemli bir çoğunluğu hafta sonlarında gerçekleşti. Aralık ayından bu yana geçen hafta sonlarının yüzde 60'ı hafta sonu boyunca yüzde 5 veya daha yüksek bir fiyat hareketi gördü. Peki bu neden kaynaklanıyor?

CNBC’de yer alan habere göre, Bitcoin yatırımcılarının satın almak veya satmak için en önemli zamanları bilgisayar ekranından uzak durulacak en uygun zamana denk geliyor: Cumartesi gecesi.

Bitcoin’in en hızlı fiyat dalgalanmalarının önemli bir çoğunluğu hafta sonlarında gerçekleşti. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine, yani 20 bin dolara Aralık ayında bir Cumartesi günü ulaştı ve geçtiğimiz Pazar da son iki ayın en düşük seviyesini gördü.

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre Aralık ayından bu yana geçen hafta sonlarının yüzde 60’ı hafta sonu boyunca yüzde 5 veya daha yüksek bir fiyat hareketi gördü ve hafta sonlarının yüzde 82’si her iki yönde en az yüzde 3’lük bir harekete sahipti.

Düşük likidite ve bankaların sınırlandırılmış saatleri, yatırımcıların bu hafta sonu fiyat değişimlerinden faydalanabilmelerini zorlaştırdı.

“Balinalar” olarak bilinen çok fazla sayıda Bitcoin’i bulunanlar, piyasada büyük bir etkiye sahip. Hafta sonları işlem hacmi düşük olduğunda daha da etkili olabilirler.

BitInfoCharts’ın verilerine göre yaklaşık 1600 cüzdan tüm Bitcoin’lerin yüzde 28’ini tutuyor. Sosyal ticaret platformu eToro’dan analist Matthew Newton, bu balinalardan birinin hafta sonu büyük bir alım veya satım siparişi vermesinin zaten ‘zayıf’ bir piyasa üzerinde özellikle büyük bir etkisi olabileceğini söyledi.

Hafta sonları bu gibi durumların yaşanmasının en büyük nedeni çoğu insanın banka hesaplarına erişememesi. Bankalar haftada 40 saat açıkken Bitcoin ticareti 7 gün 24 saat sürüyor.

Dijital yatırım şirketi BKCM’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, kendi şirketi gibi ABD Doları ile işlem yapan fonların genellikle bu bankalar kapanmadan Cuma günü bir pozisyon almak zorunda kaldıklarını söyledi.

Kelly, acil bir durumda tezgah üstü piyasalar üzerinden ticaret yapabilir fakat bu piyasaları, yalnızca SEC kayıtlı ve FINRA onaylı broker bayileri kullanabilir.

Hafta sonları banka hesaplarına daha az sayıda yatırımcı erişim sağlayabildiği için bu düşük likidite ile sonuçlanıyor. Kelly, bu durumun büyük bir ticaret ya da herhangi bir büyük olay durumunda piyasada daha da kötü bir etki yarattığını vurguluyor.

Kelly, “Hafta sonlarında fiyatları destekleyecek çok fazla yeni para girişi olmuyor.” diyor.

→ ‘3 NEDENLE KRİPTODAKİ BİR SONRAKİ BÜYÜK ŞEY ETHEREUM OLABİLİR’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl