Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Aralık 2017’yi hatırlatıyor

Bitcoin'de geçtiğimiz günlerde yaşanan yükselişle birlikte piyasa hakimiyeti de önemli ölçüde artış yakaladı. Bu artış Aralık 2017'yi hatırlattı.

Kripto paraların amiral gemisinin piyasa hakimiyeti, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen sıçramayla birlikte artmaya başladı.

CoinMarketCap‘ten elde edilen verilere göre bugün gelinen noktada Bitcoin, piyasa hakimiyetinde yüzde 45,7 gibi bir orana ulaşmış durumda. Bu oran en son 20 Aralık 2017 tarihinde, yani tam olarak 7 ay önce görülmüştü. Bitcoin’in fiyatı o dönem yaklaşık 18,000 dolarda seyrediyordu.

Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin’in baskınlık oranı, lider kripto para biriminin, toplam kripto para piyasasındaki paranın yüzde kaçını oluşturduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, yükselen bir baskınlık oranı temel olarak Bitcoin’e olan talebin, altcoin’lere olan talepten daha fazla olduğu anlamına geliyor. Yani para altcoin’lerden Bitcoin’e doğru akıyor.

Genellikle boğa koşusu başlangıcında Bitcoin’e doğru bir akış görülür. Örneğin, Bitcoin’in değeri 1.760 dolardan Aralık 2017’de 20 bin dolara yükseldiği zaman BTC’nin baskınlık oranı altı ayda yüzde 38’den yüzde 66.5’e çıkmıştı.

Bununla birlikte baskınlık oranı, aynı zamanda riskten kaçınma dönemlerinde de artış eğiliminde oluyor.

→ GÜNCEL LİSTE: ÇİN HÜKÜMETİNE GÖRE EN İYİ KRİPTO PARALAR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl