Kimileri ona “Satoshi” diyor: Hal Finney’in hesabı 12 yıl sonra aktif

Tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı olan ve 2014’te hayata veda eden Hal Finney’in Twitter hesabından 12 yıllık sessizliğin ardından ilk kez paylaşım yapıldı.

Satoshi Nakamoto olduğuna dair teoriler de bulunan Finney’in hesabından dün akşam TSİ 23.21’de yapılan paylaşımda, “Ben @franfinney. Hal’ın hesabının Elon tarafından kapatılmasını önlemek için tweet atıyorum.” ifadeleri yer aldı. Bu tweet, Hal Finney’in hesabından takip edilmesi üzerine, hesabın ele geçirilmiş olabileceğini yazan ünlü Bitcoin geliştiricisi Jameson Lopp’a yanıt olarak gönderildi.

Finney, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i test etmek için yaptığı ilk Bitcoin transferinin alıcısıydı. Finney, 12 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto’dan 10 BTC aldı. Bu tarihten bir gün öncesinde ise Finney, daha sonraki yıllarda Bitcoin tarihinde önemli bir yer tutacak olan aşağıdaki tweet’i paylaşmıştı:

Finney, Satoshi’den sonra Bitcoin yazılımını kullanan ikinci işi olabileceğini söylemişti. Bununla birlikte bazıları, Finney’in Satoshi Nakamoto olduğuna inanıyor. Finney, Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü 3 Ocak 2009’dan sadece bir hafta sonra, Satoshi Nakamoto’ya gönderdiği e-postada Bitcoin başına 10 milyon dolarlık bir değer hesaplaması da yapmıştı.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde, Twitter’ın yakında 1.5 milyar hesabın kullanıcı adını boşa düşüreceğini açıklamıştı. Musk, bu hesapların yıllar boyunca tweet atmayan ve oturum açmayan hesaplar olduğunu belirtmişti. Musk’ın adımı, Finney’in hesabı gibi bir hafıza görevi gören hesaplar konusunda endişeye yol açmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl