Bitcoin hash rate’inde yeni rekora ulaşıldı

Bitcoin'de son 24 saatte önemli bir fiyat yükselişi yaşanırken madenciliği sağlayan cihazların tüm hesaplama gücünü ifade eden hash rate de rekor kırdı. Dün 240 exahash'te olan oran, bugün itibariyle yüzde 20'ye yakın yükseldi ve tüm zamanların rekorunu kırarak 281 exahash'in de üzerine çıktı. .

Bitcoin 22 bin doların üzerine çıkarak yeni bir yükseliş hareketi başlatırken aynı zamanda, madencilikte kullanılan cihazların toplam hesaplama gücünü gösteren hash rate’te ciddi artış meydana geldi.

Son olarak 8 Haziran gününde rekor kıran ve 266 exahash olan hash oranı, bugün itibariyle ise 281 exahash’in de üzerinde bulunuyor.

Fiyatlar düşse de şirketler büyüyor

Bilindiği üzere 2021 yılında Bitcoin’de gelen fiyat rekorlarıyla birlikte madencilik cihazı satışlarında da rekorlar kırılmıştı. Dev şirketler , cihaz teslimatlarını ise 2022 yılına sarkıtmak zorunda kalmışlardı. İşte bu cihazların teslim edilmeye ve dolayısıyla da kurulmaya başlanmasıyla hash rate’te artışlar meydana geliyor olabilir.

Madencilik şirketleri son dönemde ciddi şekilde Bitcoin satışları yapmış olsalar da, çoğunun resmi açıklamlarında buradan gelecek paranın yeni madencilik cihazı alımlarında ve borç ödemelerinde kullanılacağı yazıyordu. Dolayısıyla fiyatlar düşmüş olsa da, şirketler gelecek adına her geçen gün daha fazla makine almaya devam ediyorlar.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık  22 bin  150 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl