Henry Ford’dan tam 100 yıl önce Bitcoin’i akla getiren sözler

Tüm zamanların en önemli iş insanlarından biri kabul edilen Henry Ford'un bundan 100 yıl önce, Bitcoin'e benzer bir para biriminin hayalini kurduğu ortaya çıktı.

Tüm zamanların en büyük iş insanlarından biri olarak görülen Henry Ford’un bundan 100 yıl önce bugün Bitcoin‘i hatırlatan açıklamalar yaptığı ortaya çıktı.

Dijital varlık yönetimi şirketi Capriole Investments Başkanı Charles Edwards’ın son Medium yazısına göre Henry Ford, altının yerini alacak bir “enerji parası” geliştirmeyi planlıyordu. Ford’un bu para ile hedefi, parayı kontrol etmekle ilgili olduğunu iddia ettiği savaşları sona erdirmekti.

Henry Ford, 1921’de New York Tribune gazetesine şöyle diyordu:

“Altın, kontrol edilebilen bir varlık olduğundan savaşlara yol açıyor. Kontrolü yok et ve savaşı durdur.”

Ford, enerji ile desteklenen bir para biriminin savaşları durduracağına inanıyordu, çünkü her ülke ABD’nin Wilson Gölü gibi enerji kaynaklarının yok olmaz doğal zenginlikleri ile desteklenen para birimi çıkarabilirdi.

Ford’un o sözlerinin yer aldığı New York Tribune manşeti

Edwards, Bitcoin’in Ford’un enerji parası tanımına uyduğunu ve enerji ile desteklenen bir para birimi olduğunu ifade ediyor.

Birçok kişi Bitcoin’in mevcut üretim sürecinin bir enerji sarfiyatı olduğunu ileri sürerken Charles Edwards gibi düşünenler de lider kripto paranın üretim maliyetinin değerini desteklediğini düşünüyor.

Birkaç gün önce önde gelen kripto para borsası Kraken’in İş Geliştirme Müdürü Dan Held, Bitcoin’i “süper emtia” olarak nitelendirmiş ve enerji kullanımının savurgan olduğu fikrine karşı çıkmıştı.

Held, “Hayatımızdaki her şey enerjinin fiyatı ile yakından ilgilidir. Suyu arıtmak enerji gerektirir. Ürün taşımak enerji gerektirir. Ürün üretmek enerji gerektirir. Yemek pişirmek enerji gerektirir. Buzdolapları ve derin dondurucular enerji gerektirir. Serbest bir piyasada, herhangi br malın maliyeti büyük ölçüde bu malın üretiminde kullanılan enerjiyi yansıtır. Serbest piyasalar, en düşük fiyatlı ürünleri teşvik ettiklerinden herhangi bir malın üretiminde enerji kullanımı minimize edilir. Mal ve hizmet üretmek için gereken işin temsili olan para da depolanmış enerji olarak görülebilir. PoW kodla değil, fizikle alakalı bir şey. Bitcoin, evrendeki temel emtia olan enerjiden basılan bir süper emtiadır. PoW, elektriği dijital altına dönüştürüyor.” diyordu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl