Tarihin en büyük kripto para hırsızlıkları

Bugün dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb'ın hack'lenmesi, geçmişte yaşanan büyük ölçekli saldırıları da hatırlattı.

Bugün dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb‘ın hack’lenmesi, geçmişte yaşanan saldırıları da hatırlattı.

Yakın dönemden geçmişe doğru en büyük kripto para hırsızlıkları şöyle:

Haziran 2018: Güney Kore merkezli bir kripto para borsası olan Coinrail, 37 milyon dolar değerinde kripto para çaldırdı. Bu hırsızlığın gerçekleştiği gün piyasa 42 milyar dolar değer kaybetti. Coinrail nispeten küçük bir borsa olsa da analistler, haberlerin satışı tetiklediğini söyledi.

Ocak 2018: Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck, 500 milyon dolar değerinde bir soyguna uğradığını açıkladı. Yaşanan saldırının ardından müşteriler, borsadan en az 540 milyon dolar çekti ve aylar sonra şirket 34 milyon dolar karşılığında Monex’e satıldı. Borsanın cirosu Nisan ayında Aralık’a göre yüzde 95 daha düşüktü.

Aralık 2017: Slovenya merkezli kripto para madenciliği pazarı olan NiceHash, ödeme sisteminin ele geçirildiğini ve 63 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındığını söyledi.

Youbit, varlıklarının yüzde 17’sini bir siber saldırıda kaybetmesinin ardından iflas ettiğini açıkladı. Bu saldırının arkasında Kuzey Kore’nin olduğundan şüphelenildi.

Kasım 2017: Parity Wallet’taki bir güvenlik açığı, Ether ve diğer token’lar dahil olmak üzere yaklaşık 155 milyon dolarlık zararla sonuçlandı.

Tether’in arkasındaki şirket, 31 milyon dolar değerinde kripto para çaldırdığını ve saldırganın onları yetkisiz bir Bitcoin adresine yolladığını açıkladı.

Temmuz 2017: CoinDash’in ICO’sunu başlatmasından sadece birkaç dakika sonra bilgisayar korsanları 6.6 milyon dolar değerinde Ether çaldı. İsrail merkezli şirket bu olayın ardından token satışını sonlandırdı.

Nisan 2017: Bir Bithumb çalışanının müşterilerin verilerini sakladığı kişisel bilgisayarı saldırıya uğradı. Bu olay sonucunda 30 binden fazla kullanıcının ticari ve kişisel bilgileri ele geçirildi. Güney Kore merkezli borsa, 55 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Ağustos 2016: Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex, 65 milyon dolar değerinde 120 bin Bitcoin çaldırdığını açıkladı. 2017 yılının Nisan ayında borsa, tüm müşterilerine geri ödeme yaptığını söyledi.

Haziran 2016: Ethereum’u kullanan DAO projesi saldırıya uğradı. Yatırım fonları, hacker’ların hesaplarına aktarıldı. Saldırının toplam boyutu 50 milyon dolar oldu.

Mayıs 2016: Hong Kong merkezli Gatecoin, 2 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ether çaldırdı.

Mart 2015: Bitstamp, 5 milyon dolar değerinde kripto para çaldırdığı bir saldırya uğradı.

Şubat 2014: Zamanında dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox, yaklaşık 480 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybettiğini bildirdi. Şirket, Japonya ile ABD’de iflas başvuru yaptı.

Eylül 2012: New York merkezli BitFloor, saldırıya uğradıktan sonra 250 bin dolarlık Bitcoin kaybetti. 2013 yılının Nisan ayında borsa, geri ödeme yapacağını bildirdi.

→ GOLDMAN SACHS’IN CEO’SU BITCOIN’I KAĞIT PARANIN İLK GÜNLERİ İLE KARŞILAŞTIRDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl