Bitcoin için Gensler’dan “emtia” açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto paraları "son derece spekülatif varlıklar" olarak tanımlarken Bitcoin'in emtia olarak değerlendirilebilecek tek kripto para olduğunu ifade etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, CNBC’de kripto paralara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gensler, Bitcoin’in bir emtia olarak nitelendirilebilecek tek kripto para olduğunu ifade etti. “Bir emtia olduğunu söyleyebileceğim tek kripto para Bitcoin.” diyen SEC başkanı, Jay Clayton’ı kast ederek kendisinden önce görevde olanların da Bitcoin‘i bir emtia olarak değerlendirdiğinin altını çizdi. Gensler’ın bu noktada Ethereum’a ayrı bir parantez açmaması dikkat çekti.

Ayrıca SEC başkanı, kripto paraları son derece spekülatif bir varlık sınıfı olarak tanımlarken kripto paraların çoğunun menkul kıymet özellikleri taşıdığını vurguladı:

“Bu token’ların çoğuna yatırım yapan insanlar, tıpkı menkul kıymet olarak sınıflandırdığımız diğer finansal varlıklarda olduğu gibi, bir getiri umuyor. Kripto varlıkların çoğu, menkul kıymet özellikleri taşıyor.”

Gensler, kripto paralarda riskin diğer piyasalara göre çok fazla olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Kriptoda risk çok fazla. Klasik menkul kıymet piyasalarında da risk mevcut ancak aradaki fark, birincisinde yatırımcıların dolandırıcılık ve manipülasyondan korunmaları için herhangi bir kural olmaması.”

ETF kararı bekleniyor

SEC’nin en geç önümüzdeki hafta, Grayscale’in GBTC fonunu bir spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme başvurusuna yanıt vermesi gerekiyor. SEC’nin bunu onaylayıp onaylamayacağı merakla beklenirken Bloomberg ETF analisti James Seyffart ise bu olasılığın sıfıra yakın olduğunu ifade etti. Seyffart, Gensler’ın Bitcoin’i bir emtia olarak adlandırmasını kastederek “Gensler, bunu ilk kez söylemiyor ama bana göre kesinlikle olumlu. Ne yazık ki GBTC’nin bir spot Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesi onayı için bu yeterli değil. Önümüzdeki veya bu hafta SEC onayı ihtimali, bizce sıfıra yakın.” yorumunu yaptı.

Gensler, son dönemde kripto paralara dönük yaptığı açıklamalarla öne çıkıyor. Başkan, kripto para piyasası için daha fazla regülasyon talep ederken borsaların da SEC’nin denetimi altında olmasını istiyor. Gensler, çıkışlarıyla bazı senatörlerin de tepkisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Pat Toomey, “SEC sorumluluklarını çok büyük farkla aşıyor. Ayrıca tüm kripto varlıkları da, menkul kıymet olarak değerlendirmesi ve bunun, nasıl ve neden olduğu konusunda hiçbir açıklama yapmaması da kabul edilemez. Zorla uygulanan regülasyon, korkunç bir yaklaşımdır.” demişti.

‘Menkul kıymet’ tartışması

Bir varlığın SEC tarafından resmi olarak menkul kıymet kabul edilmesi, o varlığı ihraç eden şirket veya ekibin çeşitli yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Menkul kıymetler, yalnızca SEC’nin izni doğrultusunda, belirli sıkı gereksinimler yerine getirildiğinde yasal olarak satılabilir. Bilindiği üzere, Ripple şirketi ile SEC arasında, XRP’nin bir menkul kıymet olarak değerlendirilmesi sonucu, Aralık 2020’den bu yana süregelen bir dava var.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl