Bitcoin iki ay sonra 50 günlük hareketli ortalamanın üzerini gördü

Hafta sonu 40 bin doların üzerine sert bir hamle yapan Bitcoin, dün gece de 42 bin 956 dolar ile son dönemin en yüksek seviyesine ulaştı ve iki ay sonra ilk kez 50 günlük hareketli ortalamanın da üzerine görmeyi başardı. En büyük kripto para ayrıca Ekim ayından bu yana da en sert yükselişini yapmış oldu ve kritik bir seviye olan 40 bin dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardı.

Ekim ayının hemen başında ETF iddialarıyla birlikte büyük bir yükseliş hareketi başlatan ve Kasım ayında 69 bin dolarlık seviyeye ulaşan Bitcoin, daha sonra ise büyük bir düşüş hareketine girmişti. En büyük kripto para bir süredir 33 ilâ 38 bin dolar arasında gidip geliyordu ancak hafta sonu başlattığı yukarı ivmelenmeyle düşen trendi de kırmayı başardı.

“50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapamalı”

Konuyla ilgili ABD medyasından Bloomberg‘e konuşan, kripto para platformu Luno’nun Asya-Pasifik bölgesi yöneticisi Vijay Ayyar, Bitcoin’in son yukarı hareketiyle ilgili şunları söyledi:

“Bitcoin son günlerde bazı önemli seviyeleri ve düşen trendi kırmayı başardı ve yükseliş sinyalleri vermeye başladı. Ancak şu anda yapması gereken 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanışlar yapmak. Buradan sonraki ilk durak 46-47 bin dolar civarı…”

Bitcoin’deki yükseliş ise, ABD’deki istihdam verilerinin beklenenden çok iyi gelmesi ve bu durumun da hisse senetleri piyasalarına olumlu etki etmesiyle ilişkilendiriliyor. Özellikle Amazon hisselerindeki kayda değer yükseliş ve S&P500 ile Nasdaq’taki yukarı çıkışın Bitcoin hareketine olumlu yansıdığı belirtiliyor. Bitcoin uzun süredir, hisse senedi piyasalarıyla korele hareketler yapıyordu.

Fundstrat’tan Mark Newton da Bitcoin hareketiyle ilgili raporunda, yukarı kırılıma teknik açıdan bakıldığında en büyük kripto paranın daha da yukarı gidebileceğini belirtti ve “Yukarı çıkıştaki ilk hedef 45 bin dolar, daha sonraki de 51 bin dolar civarında” dedi.

Kripto para piyasasının değeri son yükselişlerle yeniden 2 trilyon doların üzerine çıkarken, Ethereum 3070, Solana 120, Cardano 1.20 ve BNB de 425 dolardan işlem görüyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin 42 bin 300 dolar civarında bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl