Tim Draper, Bitcoin için 250 bin dolar tahmininin gerekçesini açıkladı

Ünlü milyarder, Silikon Vadisi efsanesi ve finans uzmanı Tim Draper, geçtiğimiz ay Bitcoin'in 2022 yılına kadar 250 bin dolara yükseleceği şeklinde bir tahminde bulunmuştu. Draper, Forbes'a verdiği röportajda bu tahmininin gerekçesini açıkladı.

Ünlü milyarder, Silikon Vadisi efsanesi ve finans uzmanı Tim Draper, geçtiğimiz ay Bitcoin‘in 2022 yılına kadar 250 bin dolara yükseleceği tahmininde bulunmuştu.

2014 yılında Draper, Bitcoin’in üç yıl içinde 10 bin dolar değerinde olacağını tahmin etmişti. Bitcoin, geçen Aralık ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi ile bu tahminin daha da üzerine çıktı.

Tim Draper, Forbes’dan Rachel Wolfson’a verdiği özel bir röportajda, “Uzun bir süre sonra herhangi bir tahminde bulunmak istemedim. Ancak geçen ay yeni kitabımı tanıtırken yeni bir tahminin zamanının geldiğini düşündüm.” ifadelerini kullandı.

Draper, röportajında son Bitcoin tahmini, yeni kitabının arkasındaki gerekçe ve kripto para birimlerinin itibari para birimlerini ortadan kaldıracağına neden inandığı hakkında konuştu.

Muhabir: 2022’ye kadar Bitcoin’in 250 bin dolara çıkacağı fikrine nasıl ulaştınız?

Draper: 2017’de Bitcoin’in 10 bin dolara çıkacağına yönelik önceki tahminim Bitcoin’in gelecekte kullanmak için yeterince kolay olacağı ve insanların bununla ticaret yapmaya başlayabileceği ve bir değer deposu olarak kullanabileceği fikrine dayanıyordu. Bu yüzden Bitcoin’e yatırım yaptım.

Şimdi insanların Bitcoin gibi yaygın durumlarda, kripto para harcayacaklarını düşünüyorum. Kripto para birimleri sonunda kredi kartlarının yerini alacak ve telefonunuzda erişebileceğiniz bir şey olacak. Aslında kripto paraların itibari para birimlerinin yerini alacağını düşünüyorum.

→ BU AŞAMADA BİTCOİN VE ETHEREUM’A YATIRIM YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

Örneğin, şu anda dünyada yaklaşık 80 trilyon dolar itibari para var. Kripto para birimlerinin bu pazarı genişleteceğine inanıyorum. Kripto paraların belki de 100 trilyon dolara yükseleceğini ve itibari paraların 80 trilyondan 30 trilyon dolara düşeceğini düşünüyorum.

Bitcoin’in yüzde 20 ile yüzde 30’luk bir pazar payını koruyabileceğini tahmin ettim. Bunu kabaca ben çizdim ve asimptotun 130 trilyon dolar civarında olduğunu düşünüyorum ama belki de 100 trilyon dolarlık bir kripto para piyasası olur ve bunun yüzde 20’sini Bitcoin oluşturabilir.

Ancak bu asimptota ulaşmak 10-15 yıl kadar sürecek. bu yüzden 2022 yılına kadar Bitcoin’i 250 bin dolar olarak göreceğimizi düşünüyorum.

Ayrıca bir ağ etkisi olarak Bitcoin’e bakıyorum. Örneğin, Bitcoin’im varsa ve başka kimsede yoksa, o zaman değersiz oluyor. Ama eğer Bitcoin’im varsa ve diğer kişilerde de varsa ve bunu fark edersek o zaman bir bağlantımız oluyor. Şu an 40 milyon Bitcoin cüzdanı var. Bu sayının büyümeye devam edeceğini ve Bitcoin’in değerinin bunun çerçevesinde belirleneceğini düşünüyorum.

Muhabir: Gerçekten itibari paranın tamamen ortadan kaybolacağını düşünüyor musun?

Draper: İleride itibari para ile kahve almak istediğimizde satıcı bize deliymişiz gibi bakacak. Yakında Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash gibi paralarla kahve ve daha başka şeyler alabileceğimizi düşünüyorum.

Muhabir: 2014 yılında Bitcoin’e yatırım yapmanıza ne sebep oldu?

Draper: Bir arkadaşımın 2004’te herkesin oynadığı Kore’deki bir oyun hakkında bana söylediklerinden sonra 2014 yılında Bitcoin’e yatırım yapmaya karar verdim. Sanırım oyun Efsane olarak adlandırılıyordu. Oyun o zamanlar çok önemliydi ve sanal bir dünyada yaşadığımızı gördük. Arkadaşım o zaman bu video oyunlarında ilerlemek için oğluna itibari para ile sanal bir kılıç satın aldığını söyledi. Bu bana sanal bir dünyaya dayanan bir ekonomiye sahip olabileceğimizi düşünmemi sağladı.

→ REDDIT’İN KURUCU ORTAĞINA GÖRE ETHEREUM BU YIL 15.000$ OLACAK

Bitcoin bunda daha sonra geldi ve bunun büyük bir fırsat olduğunu biliyordum. ‘Coin Lab’ adlı ilk Bitcoin şirketlerinden birini destekledim. Bitcoin almak için şirkete yatırım yaptım, ancak şirket daha ucuza alabilmemiz için ASIC yaptı. Şirket daha sonra bu ASIC’i Butterfly Labs’a devretti, onlar da işlediler ve Bitcoin’i bize teslim ettiler.

Bitcoin o zaman 6 dolardan 36 dolara çıktı. Bitcoin’i çıkardık ve daha sonra dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından biri olan Mt. Gox’ta sakladık. Sonra tabi ki, Mt. Gox ortadan kayboldu ve Bitcoin’lerin tamamını kaybettik.

Bunun her şeyin sonu olduğunu sanıyordum ama bu haberden sonra Bitcoin sadece yüzde 15 düştü. Sadece en büyük borsa çöktü ve devam etti diye düşündüm. Bu, dünyanın gerçekten Bitcoin’e ihtiyacı olduğunu anlamamı sağladı.

Daha sonra, ABD Marshal Teşkilatı’nın İpek Yolu operasyonunda ele geçirdiği Bitcoin’leri satın alma fırsatı yakaladım. Toplamda 19 teklif veren vardı ve bunların çoğu piyasanın altında teklif vermek istiyordu ama ben piyasanın üzerinde teklif verdim ve 30 bin Bitcoin aldım. Bitcoin’i aldığımda 632 dolardı ve doğrudan 180 dolara düştü. Bunu takiben, Bitcoin’in üç yılda 10,000 dolar olacağını tahmin ettim. Ve her nasılsa 10 bin doları vurmayı başardık.

Muhabir: Blockchain teknolojisinin bir sonraki İnternet olduğunu söylediniz. Bu doğru mu?

Tim Draper: Blockchain teknolojisi aslında internetten çok daha büyük. İnternet dünya ekonomisini etkilerken, Blockchain teknolojisi, tarihsel olarak hükümet tarafından yönetilen endüstrileri çok büyük olduğu için dönüştürme potansiyeline sahip. Örneğin; bankacılık, emlak, sigorta, risk sermayesi, sağlık ve devletin kendisi Blockchain tarafından tamamen dönüştürülebilir. Blockchain, hepimizin güvenlik için güvenilir üçüncü taraf olarak hizmet ediyor. Şahsen, Bitcoin’imle Wells Fargo’daki itibari paramdan daha güvenli hissediyorum. Wells Fargo sürekli saldırıya uğradı, ama hiç kimse Bitcoin blok zincirini kıramadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl