Bitcoin ile araba almalarıyla gündeme gelmişlerdi: O gazeteciler vuruldu

Geçtiğimiz günlerde Danimarkalı gazete Ekstra Bladet’e çalışan Stefan Weichert ve Emil Filtenborg, savaşın ortasında nakde erişemeyince araba almak için Bitcoin kullanmalarıyla gündeme gelmişlerdi. İki gazetecinin Ukrayna’da görevdeyken vuruldukları bildirildi. Yaralanan muhabirlerin hayati tehlikesinin ise bulunmadığı, hastanede tedavi gördükleri belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre olay, Ukrayna’nın doğusundaki Ohtyrka şehri çevresinde yaşandı. Arabalarına ateş açılması sonucu, kurşun geçirmez ekipmanlarına rağmen yaralandılar. Gazetecilerden birinin bacaklarına üç kurşun, diğerinin ise omzuna bir kurşun isabet ettiği öğrenildi. Araç da tamamen kullanılamaz hale geldi.

Weichert ve Filtenborg, bulundukları tehlikeli bölgeden uzaklaşmak ve gazetecilik görevlerini yerini getirmek için araba satın almak istemişlerdi. Tüm ATM’lerin ve kredi kartı terminallerinin kapalı olduğu bölgede satın alma işlemi Bitcoin ile yapıldı. İkinci el Mazda 3 model bir araba satın alan gazeteciler, bunun için 2 bin 200 dolara denk gelen 0.059 BTC ödemişlerdi. Filtenborg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün bir araba aldık. Tüm ATM’lerde para kalmaması ve kredi kartı terminallerinin de çalışmaması nedeniyle Bitcoin ile aldık. Donbass’tan biraz haber aktarmamızı, bizi güvende tutmasını ve burada işler kızışırsa kaçabilmeyi sağlamasını umuyorum.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl