Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı? Kaç TL ve Kaç Dolar?

Bitcoin i̇lk çıktığında kaç TL ve kaç dolardı? Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? Bitcoin’in 17 Aralık 2020, Türkiye saati ile tarihin en yüksek fiyatı olan 22.000 bin dolara ulaşmasıyla birlikte en çok sorulan sorulardan birisi de Bitcion ilk çıktığında ne kadardır? Bitcoin ilk çıktığında kaç TL ve kaç dolar gibi sorular da sorulmaya başlandı. Peki Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? Bu soruya cevap vermeden önce bilmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Daha önce Bitcoin Rehberi adlı yazımızda da bahsettiğimiz üzere Bitcoin...

bitcoin ilk çıktığında ne kadardı

Bitcoin i̇lk çıktığında kaç TL ve kaç dolardı?

Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? Bitcoin’in 17 Aralık 2020, Türkiye saati ile tarihin en yüksek fiyatı olan 22.000 bin dolara ulaşmasıyla birlikte en çok sorulan sorulardan birisi de Bitcion ilk çıktığında ne kadardır? Bitcoin ilk çıktığında kaç TL ve kaç dolar gibi sorular da sorulmaya başlandı.

Peki Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? Bu soruya cevap vermeden önce bilmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Daha önce Bitcoin Rehberi adlı yazımızda da bahsettiğimiz üzere Bitcoin ilk çıktığı zaman olan Ocak 2009’da 0 dolardı. Yani hiçbir değeri yoktu.

Peki neden böyle oldu? Bitcoin ilk çıktığında, dünyada henüz bir kripto para borsası yer almıyordu. Bitcoin ile ilgilenen kişiler, hobi amaçlı kriptografi ile ilgilenen veya hobi amaçlı kriptografi ile ilgilenen insanlardı. Hatta Mart 2010’da bir kullanıcı 50 dolar karşılığında 10.000 Bitcoin’i açık arttırmayla satışa sundu, ancak herhangi bir alıcı olmaması sebebiyle satış gerçekleşmedi.

Bitcoin’in ilk fiyatı

Takvimler 17 Mart 2010’u gösterirken bitcoinmarket.com’da listelenen Bitcoin’in değeri, 0,003 $ civarında seyrediyordu. Bunun durum ise, 2010 yılında sadece 1 Dolar vererek, 333 tane Bitcoin sahibi olabileceğiniz anlamına geliyordu.

Tarihi biraz ileri alalım. Mart ayından, mayısa geçiyoruz… 22 Mayıs 2010’da ise, dünyanın en popüler hikayelerinden birisi olan Bitcoin ve Pizza olayı meydana geldi. Florida’da yaşayan Macar bir yazılımcı, Bitcointalk.org’da sahip olduğu BTC’leri kullanarak alışveriş yapmak istediğini söylüyordu. Ardından Hanyecz, 2 büyük boy pizza karşılığında 10,000 Bitcoin ödeyebileceğini ve istediği pizzanın ne tür olduğunu yazmıştı. 22 Mayıs 2010’da tam tamına 10,000 BTC ödeyerek, Bitcoin ile alışveriş yapmış oldu. Ancak bu onun için biraz pahalıya mâl olmuştu.

Şimdi de asıl sorumuz olan Bitcoin ilk kaç paraydı sorusuna dönelim Gördüğünüz üzere Bitcoin ilk çıktğında, 0.003 dolar değerinden listelenmişti. Sonrasında da pizza olayı gerçekleşerek, Bitcoin ile dünya üzerinde ilk gerçek işlem meydana gelmiş oldu.

Bu pizza olayı meydana gelirken, Bitcoin 0,01 dolardan daha az bir değere sahipti. Temmuz 2010’da ise Bitcoin 0,08 Bitcoin ediyordu. Bu da Bitcoin’in fiyatının 5 gün içerisinde %1000 arttığı anlamına geliyor.

Evet gördüğünüz üzere Bitcoin ilk çıktığında sahip olduğu değer bu şekildeydi. Anlayacağınız Bitcoin’in oldukça ilgi çekiçi bir hikayesi mevcut. Tabiki de Bitcoin’in hikayesi 2011’de farklı oldu.

Şubat 2011 ile Nisan 2011 arasında Bitcoin’in değeri 1 ABD Dolarına eşit hale geldi. 8 Temmuz 2011’de ise Bitcoin, o zamana kadar olan en yüksek fiyatına çıkarak 31 Dolar oldu. Ancak Aralık 2011’de tekrar değer kaybederek 2 Dolar seviyesine indi.

Bitcoin İlk Fiyatı başlıklı yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi Bitcoin 22.000 dolar seviyesine çıktı. Ancak Bitcoin fiyatı hakkında çeşitli görüşler de mevcut. Bitcoin için 400.000 Dolar gibi bir seviyeden bahsediliyor. Gelin açıklamaları hep birlikte izleyelim.

Bitcoin i̇lk fiyatı kaç dolar?

Bitcoin’in ilk fiyatı 0,003 dolardır.

Bitcoin i̇lk fiyatı kaç TL?

Bitcoin’in TL bazındaki ilk değeri 0.0045 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Evet sevgili Uzmancoin okurları, Bitcoin ilk fiyatı ne kadar? Bitcoin ilk çıktığında kaç dolar, Bitcoin ilk çıktığında kaç TL? gibi soruları yanıtladık. Bitcoin hakkında daha fazla gelişme için Bitcoin Haberleri linkine tıklayabilirsiniz.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl