Fiyat düşüşlerine karşın hala Bitcoin’in rekorunu kıracağına inanan 10 uzman

Bitcoin, 2018'in en düşük seviyesinin etrafında gezinirken bazı uzmanlar, gelecekte 2017'nin sonundaki rekor seviyesini aşan bir kripto para görüyorlar.

Bitcoin sert bir yıl geçirdi, geçiriyor. Bir numaralı kripto para, 2017’nin sonundaki 20 bin dolarlık seviyeden 6 bin doların altına düştü. Bununla birlikte bazı uzmanlar, gelecekte 2017’nin sonundaki rekor seviyesini aşan bir kripto para görüyorlar.

Chamath Palihapitiya

Social Capital’in kurucusu ve CEO’su Chamath Palihapitiya, Aralık ayında CNBC’nin Fast Money programında Bitcoin’in 20 yıl içinde 1 milyon dolar değerinde olacağını söylemişti. Palihapitiya, Mayıs ayında Bitcoin’in S&P 500 Endeksi ile temelde korelasyon içinde olmadığı için sigortanın değerli bir şekli olduğunu ifade etmişti.

Milyarder isim geçtiğimiz yılın Haziran ayında ise Bitcoin‘in altının değerini geçeceğini öne sürmüştü.

Tom Lee

Fundstrat Global Advisors’dan Tom Lee, geçen ay CNBC’ye Bitcoin’in harika bir değer deposu olduğunu söylemişti. Lee, aynı zamanda Bitcoin’in yıl sonuna kadar 20 bin dolardan daha fazla bir değere sahip olacağını iddia ediyor.

Brian Kelly

BKCM LLC’nin kurucusu Brian Kelly, kripto para birimleri söz konusu olduğunda hem Bitcoin’i hem de Ethereum’u beğendiğini söyledi. Ancak Ethereum‘u Bitcoin’den daha fazla seviyor. Kelly, Nisan ayında Bitcoin için 250 bin dolar tahmininin hayalcilik olmadığını, gerçekleşebileceğini belirtmişti.

Ran Neu-Ner

OnChain Capital’in kurucusu ve CEO’su Ran Neu-Ner, Bitcoin’in henüz varlığının ilk safhalarında olduğu konusunda uyarı yaptı. Şubat ayında CNBC’ye verdiği demeçte henüz kripto paraların başlangıç çizgisinde bile olmadığımızı öne sürmüştü. Neu-Ner, Bitcoin’i bir dijital altına benzetiyor.

Arthur Hayes

BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes de Bitcoin’e güçlü bir şekilde inanan isimlerden. Hayes, Haziran ayının son günlerinde Bitcoin’in 2018 yılı içinde 50 bin dolara ulaşacağı tahmininin hala arkasında olduğunu dile getirmişti.

Tim Draper

Silikon Vadisi efsanesi ünlü yatırımcı Tim Draper, 12 Nisan’da yaptığı bir konuşmada, Bitcoin’in 2022 yılına kadar 250 bin dolara yükseleceğini düşündüğünü söyledi. Draper, “Buna inanın, bu olacak – onlar deli olduğunuzu düşünecekler ama inanın, oluyor, harika olacak!” şeklinde konuşmuştu.

Cameron Winklevoss

Ünlü Winklevoss ikizlerinden Cameron Winklevoss, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in piyasa değerinin kolayca 4 ile 8 trilyon dolar arasında olabileceğini ifade etmişti. Dahası kripto uzmanı ve Gemini borsasının sahibi Winklevoss, Bitcoin’in 30 ile 40 kat artabileceğini dile getirdi.

Ronnie Moas

Bağımsız bir araştırma analisti ve Standpoint Research’ün kurucusu Ronnie Moas da Bitcoin’e güçlü bir şekilde inanan isimlerden. Moas, Şubat ayında “Bugün dünyada hisse senetlerinde, bonolarda, nakitte ve altında 230 trilyon dolar para var. Bunun sadece yüzde 2’si kripto para birimlerine kayarsa bu kripto para birimlerinin toplam piyasa değerini 4 trilyon dolara çıkaracak. Bitcoin, yüzde 36’lık piyasa payını sürdürebilirse birkaç yıl sonra 100 bin dolara ulaşabilir.” demişti.

Julian Hosp

TenX’in kurucu ortağı Julian Hosp, Ocak ayında Bitcoin, 10 bin doların oldukça üzerindeyken Bitcoin’in 2018’de 5000’e düşeceğini söylemiş, takip eden aylarda da neredeyse haklı çıkmıştı. Hosp, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile şimdi lider kripto paranın aynı yıl 60.000’e ulaşacağı görüşünde. Hosp, 2018’de Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesine gelmesi için büyük pozitif bir olayın gerçekleşmesi gerektiğini kabul ediyor. Hosp, bunun bir Bitcoin ETF’si duyurusu ya da bir ülke açıklaması olabileceğini söyledi. Böyle bir olayın bu yıl meydana gelmemesi durumunda ise dijital paranın 60 bin dolara ulaşmasının kesinlikle biraz daha uzun süreceğini dile getirdi.

Clem Chambers

İngiliz girişimci, yazar ve gazeteci Clem Chambers, Temmuz ayı başlarında Express’e verdiği demeçte Bitcoin’in yeniden 20 bin dolar seviyesine ulaşacağını düşündüğünü söylemiş fakat bu ralliden önce gerçekleşebilecek önemli bir fiyat düşüşü konusunda da uyarı yapmıştı. Chambers, Bitcoin’in 20.000 doları yeniden bulmadan önce 2000 dolara düşeceğini iddia ediyor.

→ ‘İNSANLAR BITCOIN’LERİNİ SATARKEN BÜYÜK OYUNCULAR ALIYOR’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl