Bitcoin fiyatına İngiltere Merkez Bankası dopingi

Bitcoin, İngiltere Merkez Bankası'nın tahvil alımı açıklamasından sonra artış gösterdi. Bir numaralı kripto para, 700 dolarlık bir yükseliş görürken ünlü milyarder Stanley Druckenmiller da "İnsanlar, merkez bankalarına olan güvenini kaybederse kripto paralarda bir yeniden doğuş görebiliriz." dedi.

İngiltere Merkez Bankası, piyasayı istikrara kavuşturmak için uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını duyurdu.

Birleşik Krallık, resmi para birimi sterlinin tarihi düşüşünün ardından finansal istikrarı sağlamak amacıyla yeni adımlar atıyor. İngiltere Merkez Bankası bugün, tahvil piyasası ve sterlindeki oynaklığın devlet borçlarını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Merkez Bankasından yapılan duyuruda, bugünden itibaren başlayan uzun vadeli devlet tahvili alımlarının 14 Ekim’e kadar süreceği, piyasadaki risklerin azaldığına karar verildiğinde, alımların sorunsuz ve düzenli bir şekilde tamamlanacağı belirtildi.

Açıklamada, “İngiltere Merkez Bankası, finansal istikrar misyonuna uygun olarak, piyasa işleyişini yeniden tesis etmeye, Birleşik Krallık’taki bireyler ve işletmeler için kredi koşullarına yönelik her türlü etkilenme riskini azaltmaya hazır.” ifadeleri kullanıldı.

İlk aşamada 5 milyar sterlinlik tahvil

Banka, tahvil alımlarının ilk aşamada günde 5 milyar sterlin tutarında olacağını belirtti.

Merkez Bankası, önümüzdeki hafta gerçekleştirilmesi beklenen ve para politikası içinde yer alan yıllık 80 milyar sterlinlik tahvil (gilt) azaltımının 31 Ekim’de başlayacağını belirtti.

Ayrıca Para Politikası Kurulu (PPK) ‘nun, görev alanı doğrultusunda, enflasyonu orta vadede sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar değiştireceğinin de altı çizildi.

Bitcoin fiyatına olumlu yansıdı

Açıklamanın ardından sterlinde kısa süreli ani bir yükseliş yaşansa da tekrar düşüş kaydedildi. GBP/USD paritesi son saatte 1,07’den işlem görüyor. Öte yandan Bitcoin fiyatı da tahvil alımı duyurusundan sonra artış gösterdi. Öncesinde, 18 bin 500 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, 19 bin 200 dolara kadar çıktı.

“Kripto paralarda yeniden doğuş görebiliriz”

Bitcoin’e de yatırım yapan ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller, İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil hamlesinin ardından yaptığı yorumda, “Tahvil alım planları, mevcut enflasyonist ortamda uygun değlidir.” dedi. Druckenmiller, 2023 yılında ABD ekonomisinin resesyona girmemesi durumunda şaşıracağını da ekledi.

Kripto paralara da değinen Druckenmiller, “İnsanlar, merkez bankalarına olan güvenini kaybederse kripto paralarda bir yeniden doğuş görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl