Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İngiltere’nin Bitcoin türev ürünlerini yasaklaması ne anlama geliyor?

İngiltere'nin dayanak varlığı Bitcoin olan türev ürünlerini sıradan yatırımcılara yasaklama kararı piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Bu gelişme ne anlama geliyor?

bitcoin-ingiltere

İngiltere’nin finansal piyasayı denetlemekten sorumlu kurumu Mali Tutum Otoritesi (FCA), bugün dayanak varlığı kripto paralar olan türev ürünlerin sıradan yatırımcılara satışının yasaklandığını açıkladı.

Daha önce bildirdiğimiz gibi zaten FCA, bir yıl önce böyle bir yasağı önermişti. Aradan geçen zamanın ardından karar bugün resmen açıklandı.

Her şeyden önce bu yasağın bir Bitcoin veya kripto para yasağı olmadığını, sadece bu varlıklara dayalı finansal sözleşmelerin sıradan yatırımcılara satışının yasaklandığını vurgulamak gerekiyor.

Türev ürünler dendiğinde ise bir tanımlama yapmak gerekirse değeri bir dayanak varlığın değerindeki değişimlere göre değişen, zaman zaman riskten korunmak zaman zaman ise risk alarak getiri yükseltmek amacıyla kullanılan finansal ürünler akla gelmelidir.

Türev ürünlere örnek olarak vadeli işlem, opsiyon ve swap sözleşmeleri gösterilebilir.

Son dönemde türev ürünler, kripto para piyasalarında giderek popüler hale geldi. Birçok kripto para borsası kullanıcılarına bu ürünleri sunmaya başladı. Bir süre önce kripto para alanında türev ürünler dendiğinde ilk akla gelen platform “kripto türev devi” olarak da nitelendirilen BitMEX’ti. BitMEX’te Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto parada 100 kata varan kaldıraç oranlarıyla bu sözleşmeleri alıp satmak mümkün.

Mart ayında FCA, BitMEX’in adını bizzat kullanarak bu şirketin İngiltere’de herhangi bir yetkisi, onayı olmadan finansal hizmet ve ürünler sağladığını bildirdi. Kurum, İngiltere’deki kullanıcıları, BitMEX’e karşı uyarmıştı.

FCA’in kararı birçokları tarafından olumlu karşılandı. Ekonomi Gazetecisi Erkan Öz, konuyla ilgili yorumunda “Hayırlı uğurlu olsun. Bence olumlu bile. Ancak türevlerin küçük yatırımcı için asıl zararlı olduğu klasik piyasalara hiç dokunmamak da ne bileyim… Zaten hızlı merkeziyetsiz türev borsalarını nasıl durduracaksınız? Büyük Finansal Tufan bittiğinde türevler çok daralmış olacak.” dedi.

FCA’in kararının ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) ve Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) BitMEX aleyhindeki eyleminden birkaç gün sonra gelmesi ise dikkat çekici. Tüm bu gelişmeler, kurumların kripto para sektörünün regüle edilmesi konusunda harekete geçtiği şeklinde okunabilir. İlerleyen aylarda dünyanın pek çok bölgesinden benzer kararlar gelmesi şaşırtıcı olmamalı.

Son olarak G20’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) de önümüzdeki sene çok büyük olasılıkla Seyahat Kuralı’nı kripto para sektöründe uygulamaya koyacak. Bu konudaki son gelişmeler için: FATF kuralları Bitcoin sektörüne geliyor: İşte bilmeniz gereken her şey

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl