İran Riyali’nin durumu, Bitcoin’i aratmayacak

Uzmanlar, önümüzdeki dönemde İran Riyali'nden neredeyse Bitcoin'inki kadar kötü bir performans bekliyor. İran'ın ulusal para biriminin 2018 yılı sonuna kadar değerinin en az yüzde 57'sini kaybedeceği öngörülüyor.

CCN.com’da yer alan habere göre İran’ın ulusal para birimi olan Riyal’in neredeyse Bitcoin kadar kötü bir düzeltme ile 2018 yılı sonuna kadar değerinin en az yüzde 57’sini kaybetmesi bekleniyor.

ABD hükümeti tarafından İran’a uygulanan sıkı yaptırımlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin birleşmesi nedeniyle, ülkenin ulusal para biriminin değeri 2018’in başından beri sert bir düşüş yaşıyor.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi 19.500 dolardan bu yana, Bitcoin’in fiyatı yüzde 70 oranında düştü ve 2014 yılında yaşadığı düzeltmeyi tekrar etti. Ancak, kripto para piyasası, 2014’e benzer şekilde hareket ederse, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük dijital varlıkların fiyatı, yüzde 75 ila 80 oranında düşüşle dibe vurabilir.

İran Riyali de son altı ay içinde değerinde önemli bir düşüş yaşadı, buna rağmen Riyal’in değerinin düşmesi, Bitcoin’in düzeltmesi kadar yoğun değildi. Bununla birlikte baskın kripto para biriminin 5 bin dolarlık seviyeden toparlanması beklenirken Riyal’in değerinin ise matematiksel verilere ve yüzde 132’lik hiperenflasyon oranına göre yüzde 57 azalması bekleniyor.

İran Riyali’nin enflasyon oranı, Venezuela’nın yüzde 30 binin üzerindeki aşırı hiperenflasyon oranı kadar kötü değil.

İran Riyali ile Venezuela Bolivarı arasındaki fark, Riyal’in hala ülke içinde ve müttefikler arasında bir değer deposu ve değişim aracı olarak kullanılıyor olması. Venezuela halkı artık neredeyse parasal değeri olmaması nedeniyle Bolivar’ı kullanmayı bıraktı.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, ulusal para birimlerinin başarısızlığa uğraması için uygun alternatiflere dönüşüyorlar.

Hatta İran hükümeti, özellikle Rusya başta olmak üzere, müttefikler arasında para transferlerinde kripto paralardan yararlanma niyetini ve orta vadeli planını ifade etmişti.

Hem hükümetlerin hem de ulusal para birimlerinin düşüşleri dolayısıyla mağdur kişilerin küresel finans ağına girmeyen ve lider ekonomiler tarafından sansürlenemeyen kripto para birimlerine geçmeleri mümkün.

Bu yıl ABD hükümeti, İran’ın ülke dışındaki finansal kurum ve kuruluşlarla işlem yapmasını engellemek amacıyla İran’a yönelik yaptırımlarını güçlendirdi. İran’ın finans ağı üzerindeki bu kontrol, Riyal’in değerinin düşmesine yol açtı.

Bu tür yaptırımlardan kaçınmak için hükümetler, piyasadaki yüksek volatilite riski altında olsa bile gelecekte merkezi olmayan ve kamuya açık kripto para birimlerine başvurabilirler.

→ ALBERT WENGER: KAZANAN BLOCKCHAIN BİRKAÇ TRİLYON DOLAR DEĞERİNDE OLABİLİR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl