Bitcoin işlemlerinde SWIFT yaptırımı sonrası artış: 565 bin BTC görüldü

Rus bankalarının geçtiğimiz hafta SWIFT’ten çıkarılmasıyla birlikte Bitcoin ağında görülen işlem yoğunluğu dikkat çekiyor.

Zincir üstü veri analitiği şirketi Glassnode’a göre, 24 saat içerisinde hareket ettirilen Bitcoin miktarı, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır görülmeyen seviyelerdeydi.

27 Şubat’ta 199 bin BTC olarak kaydedilen bu sayı, 28 Şubat’ta ise 565 bin 335 BTC olarak ölçüldü. Metrik, ilerleyen günlerde de nispeten yüksek kalmaya devam etti ve bir sonraki gün 330 bin BTC’nin üzerindeydi. 565 binlik miktar, Nisan 2020’den beri ilk defa kaydediliyor.

24 saat içinde aktif olan Bitcoin miktarı grafiği

Diğer yandan 0.001 ila 10 BTC arasında bakiyeye sahip adreslerin sayısının son günlerde hızlı bir şekilde artması da yukarıdaki veriyle beraber yaptırımlar karşısında Bitcoin’in kaçış noktası olduğu tezini güçlendiriyor. Buna yine geçen hafta en az 10 bin BTC tutan adres sayısına 138 yeni adresin dahil olmasını da eklemek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  – Bitcoin için CAPE oranı neden önemli?

Kripto para araştırma şirketi Delphi Digital’e göre, Rus Rublesi’nde görülen hızlı değer kaybı, Rus vatandaşlarını paralarının değerini korumak için alternatif arayışına yöneltti. Bu noktada BTC, seçeneklerden biri olarak öne çıktı. Oluşan tabloda, Bitcoin Rusya’da yüzde 40 gibi bir primle işlem görmeye başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl