Şant Manukyan: Bitcoin şu anda kendini ispat noktasında

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, Bitcoin ve Türk Lirası'ndaki mevcut görünümü değerlendirdi. Manukyan, Bitcoin'de yarılanmanın beklendiği gibi bir yükseliş yaratması için fiyatın 9400'ü aşması gerektiğini söyledi. Ekonomist, Türk Lirası için ise "5.99 da kırılırsa daha da önemli bir hareketle karşı karşıya kalırız." dedi.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, İş Yatırım Youtube kanalında yayınlanan bir videoda Bitcoin’deki son görünümü değerlendirdi.

Manukyan, Mayıs ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasının Bitcoin’in fiyatında beklenen etkiyi yaratması için 9400’ün kırılmasına ihtiyaç olduğunu belirterek lider kripto paranın şu anda “güvenli liman” konusunda kendini ispat etme noktasında bulunduğunu söyledi.

Manukyan’ın yorumları şu şekildeydi:

“Bitcoin açısından ilginç bir durum söz konusu. Çünkü, bir yandan madenciliğin en önemli bölgesi Çin ve orada bir problemle karşı karşıyayız. Diğer yandan baktığımızda da İran konusunda bunu belli ölçüde gördük. Şu andakinden daha kuvvetli bir şekilde gördük. Bitcoin güvenli liman gibi davranıyor. Tabi madenciliğin insan kaynağıyla çok fazla bir işi yok. Dolayısıyla virüs çıkmasından çok etkilenecek değil. O yüzden nette baktığımızda Bitcoin pozitif diyebiliriz fakat daha önceki dönemlerde de söyledim, burada 9400’ün kırılması gerekiyor ki yarılanma vs. konusunda da bir boğa koşusu yaşanabilsin. Ayı piyasasındayken ödüllerde bir yarılanma olması bundan önceki etkiyi göstermeyecektir. Bunu lütfen unutmayın. Dolayısıyla 9400’leri aştığımız zaman ödüllerin yarılanması konusunu tartışabiliriz. Bitcoin şu anda kendisini ispat etme noktasında. Son iyi vakaya, yani İran ve virüs vakasına baktığımızda iyi bir tepki gösterdiğini görüyoruz. Bu neden önemli, çünkü buraya yatırım yapacak olan kurumsal yatırımcının Bitcoin’de bir nitelik görmesi lazım. Bitcoin de son iki testte bunu gösteriyor. Dolayısıyla orta ve uzun vadede bunun pozitif bir gelişme olduğunu düşünüyorum.”

Ekonomist, Dolar/Türk Lirası için ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“TL tarafında, 5.86’lardayken de söylemiştim, yukarı gitmesi gerekir diye. Ufak ufak da yukarı doğru gidiyor. Yeniden İran öncesi duruma gelmiş vaziyetteyiz. 5.96 – 5.99 aralığı biraz zor bölgeler olacak ama mevcut gidişat yukarıya doğru düzenli bir baskı olduğunu gösteriyor. 5.86 kırılmadığı sürece de bu baskı devam edecektir diye düşünüyorum. Gelişmekte olan piyasalar açısından Çin’de yaşananlar çok iyi bir gelişme değil. Bizim açımızdan da negatif diyebileceğimiz bir durum. Yakından takip etmek gerek. 5.99 da kırılırsa daha da önemli bir hareketle karşı karşıya kalırız.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl