Çin’in en zengin ismi Jack Ma: Bitcoin’in arkasındaki teknoloji gerçekten çok güçlü

Nakitsiz bir toplum yaratma konusunda Bitcoin ve Blockchain'e özellikle dikkat ettiğini belirten Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, "Bitcoin'in arkasındaki teknoloji gerçekten çok güçlü" dedi.

Alibaba’nın ve 150 milyar dolarlık Çin merkezli finans şirketi Ant Financial’ın başkanı Jack Ma, nakitsiz bir toplum yaratma potansiyelinden dolayı Bitcoin ve Blockchain teknolojisine özel ilgi gösterdiğini söyledi.

Her ne kadar Ma, hala Bitcoin ve diğer önde gelen krito paraların piyasaya getirdiği temel değeri araştırıyor olsa da Blockchain teknolojisinin bir bütün olarak tamamen nakitsiz bir topluma imkan tanıyacak güçlü bir inovasyon olduğunu vurguladı.

Çin halihazırda nakitsiz topluma çok yakın

Çin’deki nüfusun sadece çok küçük bir kısmı ürünleri satın almak, işlerini tazmin etmek ve faturalarını kapatmak için nakit veya kredi kartı kullanıyor. Ant Financial’ın 60 milyar dolarlık Alipay gibi ödeme uygulamaları, alanı domine ediyor.

Çin’deki Alipay kullanıcıları, verimsiz bankacılık hizmetlerinde sıkça karşılaşılan gecikmelerle uğraşmaksızın NFC özellikli akıllı telefonlarla POS cihazları aracılığıyla kahve satın alabilirler.

Ma, “Nakitsiz topluma ve Blockchain teknolojisine özellikle dikkat ediyorum. Benim ve Alibaba’nın işi, dünyayı nakitsiz bir topluma taşımaktır. Bu sayede toplum paranın sürdürülebilir ve şeffaf olduğundan emin olur. Yolsuzluktan nefret ediyorum. Birilerinin kirli yollarla şansımı elimden almasını istemiyorum. İşte bu yüzden nakitsiz bir toplum istiyoruz.” dedi.

Konuşması sırasında Ma, kripto parayı ya da Bitcoin’i bir para birimi ve bir değer deposu olarak görmediğini vurguladı. Fakat, Bitcoin’in Blockchain teknolojisine dayalı bir konsensüs parası olarak topluma yeterince değer katıp katmadığı konusunda hala kararsız. Ma, “Bitcoin özelinde bilmek istediğim şey, değerin ne olduğu, Bitcoin’in topluma ne gibi şeyler getirebileceğidir. Ama Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin kendisi gerçekten çok güçlü.” şeklinde konuştu.

Bu arada Şanghay merkezli Hurun araştırma şirketinin yayınladığı yeni verilere göre Jack Ma, 39 milyar dolarlık kişisel servetiyle Çin’in en zenginleri listesinde zirvede yer aldı.

Kaynak: CCN

→ İKİ ÜNİVERSİTENİN ORTAK ÇALIŞMASI: ÇİN BITCOIN’İ YOK EDEBİLİR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl