Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

JPMorgan, USDT’nin Bitcoin için risk teşkil ettiği uyarısı yaptı

Bitcoin’de fiyat gidişatı hakkında düzenli olarak analiz yapan ABD’nin en büyük yatırım bankalarından JP Morgan’ın analist kadrosu tarafından dün tam 86 sayfalık yeni bir rapor yayılandı. Bankanın küresel araştırma başkanı Joyce Chang liderliğinde yazılan rapor USDT tehlikesini gözler önüne seriyor.

The Block tarafından elde edilen raporda, USDT hakkında olumsuz gelişmelerin olması durumunda bundan Bitcoin fiyatının da ciddi şekilde etkileneceği belirtildi:

“USDT’ye karşı yaşanacak olan bir güven kaybı, Bitcoin piyasalarında çok ciddi bir likidite şoku yaşatabilir ve talep ve likidite açısından açık ara önde olan havuzlara erişim kaybedilebilir”

En çok kullanılan sabit para olan USDT’nin piyasa değeri yaklaşık 30 milyar dolar. Varlık yönetim şirketi NYDIG’den aldıkları verileri de paylaşan JP Morgan analistleri, 2019’dan bu yana Bitcoin işlemlerinin yüzde 50 ilâ 60’lık kısmının USDT ile yapıldığı bilgisini verdiler.

Kuyruk riski tehlikesi

Tether şirketi tarafından çıkarılan USDT, ABD dolarına da 1’e 1 oranda denk. Ancak analistlere göre; Tether’in geleneksel bankalar gibi herhangi bir mevduat sigortasına ve katı denetimlere tâbi olmaması, USDT için bir ‘kuyruk riski’ tehlikesini ortaya çıkarıyor. Bilindiği üzere kuyruk riski, ihtimal verilmeyen bir olayın meydana gelerek bir varlığın değerinde ciddi düşüş olması anlamına geliyor. Bu risk türü, bir yatırımın 3 standart sapmadan fazla hareket etmesi sonucunda normal portföy riskinin üzerine çıkılmasıyla oluşur.

JPMorgan analistleri konuyla ilgili olarak, Tether’in nakit ve ona eş değer olan rezerv varlıklarının, ödenmemiş borçlarına eşit olduğunu iddia ettiğini ancak bu durumu kanıtlamak için şu ana kadar bağımsız bir denetim uygulanmadığını, hatta mahkeme dosyasında Tether şirketinin, tam bir rezerv desteğine ihtiyaç olunmadığını belirttiğini söylüyorlar.

Analistlerin konuyla ilgili yorumu şu şekilde:

“Dolayısıyla hem iç hem de dış yatırımcıda USDT kullanma konusunda bir isteksizlik oluşmaya başlarsa, geniş skaladaki kripto para piyasasında ciddi bir likidite şoku başlayabilir ve bu da ‘HFT’ denilen ve piyasa yapıcıların akışı sağladığı ‘yüksek frekans trade’ tarzına büyük darbe vurabilir”

Bitcoin’in hala hisse senetlerine karşı farklılaştırıcı/çeşitlendirici bir etkisi olup olmadığı konusunda, emin olamadıklarını belirten analistler en büyük kripto paranın “alternatif bir para birimi” olarak kalmaya devam edeceğini ancak “ekonomik bir yan gösteri” olduğunu belirtiyorlar:

“Hisse senetlerindeki büyük düşüşlerde, maliyetinin çok üzerinde fiyatlanan kripto varlıklar hala en güçsüz korunma yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Kripto para benimsenmesi yaygınlaştıkça döngüsel varlıklarla korelasyonlar da artıyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl