9 yaşındaki çocuğu kaçırdılar, karşılığında 5 BTC fidye istediler

Güney Afrika'da 9 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırıldı. Çocuğu kaçıranlar fidye olarak 5 BTC talep etti. Şu ana kadar suçluların ya da çocuğun izine rastlanmadı.

Güney Afrika’da Anti-suç sitesi ve Facebook grubu olarak bilinen Western Cape Gangwatch, anonim bir mesaj aldı. Mesajda, 9 yaşındaki kayıp bir kız için fidye olarak Bitcoin talep ediliyordu. Çocuğu kaçıranlar, kızı serbest bırakmanın karşılığında 5 BTC (19,000$) talep ediyordu.

Bitcoin’le fidye talebi

Linathi Titshala adındaki kayıp kız en son 16 Aralık 2018 tarihinde görüldü. 14 Aralık’ta doğum gününü kutlayan kız ertesi günü de anneannesinde geçirdi. 16 Aralık’ta ise anneannesinin evinden kendi evine banyo yapması için gönderilen genç kız bir daha da hiçbir aile üyesi tarafından görülmedi.

Sık sık kolluk kuvvetleriyle çalışan Western Cape Gangwatch grubunun yöneticisi perşembe günü aldığı bir e-posta ile şoka uğradı. E-postada şunlar yazılıydı:

“Linathi Titsahala’yı bulmak istiyor musunuz? Onun güvenli bir şekilde geri dönmesini istiyorsanız alttaki Bitcoin adresine 5 BTC gönderirsiniz.

1Bk4TQzDXhxGgMwrXcaFhViSyoT9GLk2kN

Bitcoin’leri göndermek için 48 saatiniz var. Aksi takdirde iletişimi keseceğiz. Bu mail 12 saat içinde silinecek.”

Linathi Titsahala’yı arama çalışmaları devam ediyor

Gangwatch e-postanın izini sürmeye çalıştı ama şu ana kadar bir ize ulaşamadı. Grubun sözcüsü konu hakkında şunları söyledi:

“Bitcoin kodu aracılığıyla iz sürmeye çalışıyoruz ancak e-postanın bir internet kafede oluşturulduğuna inanıyoruz. Ayrıca, bir IP adresi de bulunmuyor. Umarım ailenin ne kadar zor bir durumda olduğunu ve kızı uzun süre tutamayacaklarını anlarlar.”

Western Cape Kayıp Şahıslar Birimi’nden Candice Sobotker de bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

“Titshala’yı arama çalışmaları devam ediyor. Gelecek hafta tekrar arama yapmak üzere tüm kaynaklarımızı bir araya getiriyoruz. Linathi için Pazartesi ve Salı günü 09.00 ile 16.00 arasında bir arama yapılacak. Delft SAPS’ta buluşacağız.”

Bitcoin cüzdan adreslerinin anonimliği nedeniyle Bitcoin işlemlerinin takibi zor oluyor. Bu yüzden de Güney Afrika‘daki kaçırma olaylarında Bitcoin’le fidye ödeme yöntemi giderek daha fazla görülüyor.

Haber: BitcoinAfrica

→LİTECOİN, LEE’NİN 20 DOLAR HEDEFİNE ULAŞTIKTAN SONRA %50 ARTTI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl