ABD Hazine Bakanlığı, birkaç Bitcoin adresini kara listeye aldı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrolü Ofisi (OFAC) bugün İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) ile bağlantılı bir fidye yazılım grubuyla ilişkili 10 kişi ve iki şirkete karşı yaptırım kararı alarak bazı Bitcoin cüzdan adreslerini bloke etti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, hükümetin yaptırım listesine eklenen kişi ve kuruluşların 2020’den bu yana bir dizi ABD merkezli şirket ve kuruluşu hedef alarak koordineli bir şekilde fidye yazılımı saldırıları düzenlediği kaydedildi.

Kurbanlar arasında çocuk hastanesi ve elektrik şirketi de var

Bakanlık yetkilileri, İranlı grubun Amerikalı hedefleri arasında New Jersey’de bir çocuk hastanesi, bir elektrik şirketi ve bir dizi başka işletme olduğunu iddia ediyor. Söz konusu kişilerin Najee Technology Hooshmand Fater LLC ve Afkar System Yazd Company çalışanları ya da ortakları olduğu söyleniyor.

Bakanlıkın yaptığı açıklamada, bu adreslerin İran İslam Devrim Muhafız Kolordusu (IRGC) üyeleri olan ve fidye yazılımı geliştiren Amir Hossein, Nikaeen Ravari ve Ahmad Khatibi Aghada’ya bağlı olduğu ileri sürülüyor.
New Jersey eyaleti, bu kişilerle ilgili bilgi için 10 milyon dolara kadar ödül teklif ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl