“Bitcoin’de ‘Kara Pazar’ın nedeni Coinrail saldırısı değil”

Bitcoin fiyatı 1000 dolardan daha fazla düşerek kripto para piyasasını "Kanlı Pazar" haline dönüştürdüğünde pek çok isim, bu düşüşü Güney Kore'de bulunan küçük bir kripto para borsasının hack'lenmesine bağladı. Ancak eToro'nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bu iddianın yanlış olduğunu söylüyor.

Bitcoin fiyatı 1000 dolardan daha fazla düşerek kripto para piyasasını “Kanlı Pazar” haline dönüştürdüğünde pek çok isim, bu düşüşü Güney Kore’de bulunan küçük bir kripto para borsasının hack’lenmesine bağladı. Ancak eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bu iddianın yanlış olduğunu söylüyor.

İki gün önce Güney Kore merkezli kripto para borsası Coinrail, bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Saldırı sırasında yaklaşık 40 milyon dolar değerinde token çalındığı bildiriliyor.

O günün ilerleyen saatlerinde Bitcoin fiyatı diğer büyük kripto para birimleriyle birlikte düşmeye başladı. Bu durum, bazı piyasa gözlemcilerinin iki olay arasında bağlantı kurmasına neden oldu.

CCN’e konuşan Greenspan, “Yerel, butik bir kripto para borsasının hack’lenmesi ve Bitcoin‘in 1000 dolar gerilemesi arasında kesinlikle bir bağlantı yok.” dedi. Greenspan, sözlerinin devamında saldırı haberinin ardından çok küçük bir düşüş gözlendiğini, düşüşün büyük kısmının saldırının üzerinden 15 saat geçmesinin ardından geldiğini ve geri çekilmenin ölçeğinin hem saldırı boyutunun hem de Coinrail’in kripto para ekosistemindeki önemi göz önüne alındığında tamamen orantısız olduğunu söyledi.

Greenspan, bu düşüşün teknik bir düzeltme olduğunu söyleyerek gerilemenin Bitcoin fiyatının uzun vadeli trend çizgisinin altında kalması ve iki önemli destek seviyesine yaklaşmasından hemen sonra geldiğine dikkat çekti.

Analist, Bitcoin fiyatının uzun vadede kurumsal yatırımcıların ortaya çıkmasıyla daha yüksek seviyelere ulaşacağını fakat bunun piyasalar organik bir yükselişe dönüşen momentumu inşa edene kadar gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Greenspan, “Şimdilik büyük para büyük olasılıkla kenarda kalacak ve gelişmekte olan piyasaların 2016 sonunda yaptıkları gibi momentum kurmasını bekleyecek. Bunun bir yıl ya da bir hafta içinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sanırım bekleyip görmemiz gerekecek.” dedi.

→ BITCOIN’DE SIRADAKİ HEDEF NERESİ? DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl