Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

10 yıldır uyuyan Bitcoin’ler Kara Perşembe’den önce harekete geçmiş!

2010'dan bu yana hiç hareket ettirilmeyen 1000 BTC'nin "Kara Perşembe" olarak adlandırılan büyük fiyat çöküşünden hemen önce harekete geçtiği ortaya çıktı.

1 Ekim’de kripto para borsası Bitfinex’e 2010 yılının Mayıs ayında madencilik yolu ile elde edilmiş yarım milyon dolarlık BTC taşınmıştı.

Dönem dönem 2010, hatta 2009 yılından beri hiçbir şekilde hareket ettirilmeyen BTC’lerin yıllar sonra başka adreslere taşındıkları görülüyor. Bitfinex’in sıcak cüzdanına gönderilen ve 2010’dan gelen bu son 50 BTC, 24 Mayıs 2010’da çıkarılmıştı. Bu tarih, Bitcoin’in hemen hemen değersiz olduğu döneme, Laszlo Hanyecz’in 10 bin BTC’yi iki pizza karşılığında vermesinden bir hafta sonraya denk geliyor.

Şaşırtıcı olay: 2010 BTC’leri büyük çöküşten hemen önce harekete geçti

Öte yandan uyuyan Bitcoin adreslerindeki aktiviteyi izlemek için geliştirilen bir Telegram ve tarayıcı botu olan Btcparser, 2010’da üretilmiş olan 20 ayrı adresteki 50’şer BTC’nin 10 yıl sonra, Mart ayındaki büyük çöküşten hemen önce harekete geçtiğini gösteriyor. Bitcoin.com’un derlediği verilere göre, 11 Mart 2020 tarihinde taşınmaya başlanan 20 adresteki toplam 1000 BTC, mevcut fiyatlarla 10 milyon 600 bin dolar değerinde. Bu BTC’lerin kim tarafından çıkarıldığı belirsizken tamamının aynı kişiye ait olması muhtemel ve bu kişi, yüksek olasılıkla fiyat çöküşü gelmeden önce tamamını 8 milyon dolara sattı. Bu Satoshi dönemi Bitcoin’lerinin sahibinin piyasanın ertesi gün büyük bir satış dalgası göreceğini bilmesi de olası. 12 Mart’ta Bitcoin fiyatı 8 bin dolardan 3 bin 700 dolara kadar çekilmişti.

Kara Perşembe’den önce bu BTC’lerin sahibi tarafından sadece BTC değil, eşit miktarda BCH ve BSV de harcandı. Bilindiği üzere, Bitcoin Cash 2017 yılında Bitcoin’den çatallanarak oluşturulmuş, her bir BTC sahibi bir BCH alma hakkı elde etmişti. Aynı durum BSV için de geçerliydi. Dolayısıyla o tarihten önce BTC sahibi olanlar, aynı zamanda havadan BCH ve BSV de aldılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl