‘ETF onaylandığında Bitcoin, trilyon dolarlık piyasa değeriyle 58,000 dolara ulaşabilir’

Medium'da yer alan bir makalede emtia ve forex piyasalarında 27 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan iş geliştiricisi Karim Heiden, bir Bitcoin ETF'sinin onaylanmasının ardından Bitcoin'in 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşacağını öngörüyor.

Trading Room için yazan Heiden’in belirttiği ana noktalardan biri, ETF sigortasının yatırımcılar için avantajı. Yatırımcılar artık gerçek Bitcoin satın almak zorunda değil. Bu sayede risk azaltıldı. Özellikle bu yüksek net değerli bireylerin aradığı bir şey.

Heiden’e göre ilk etapta ETF reddedilecek ve bu zayıf elleri sallayacak, fiyat daha fazla aşağı çekecek ama ucuzdan almak isteyen insanlar için de iyi bir fırsat olacak. Heiden, bir Bitcoin ETF‘sinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte onaylanmadan önce Bitcoin fiyatının manipüle edileceğine ve çok fazla volatiliteye sahip olacağına inanıyor.

Ayrıca bir ETF onayının altın ETF’sine benzer şekilde uzun bir boğa piyasası tarafından takip edileceğini iddia ediyor.

Heiden daha sonra çok fazla miktarda Bitcoin’in kaybedildiğini (17 milyonun 4 milyonu) ve kalan arzın yaklaşık yüzde 20-30’unun çeşitli koşullar nedeniyle kilitlendiğini, mevcutta 10 milyonluk bir arzın bulunduğunu açıklamaya devam ediyor.

Analist, Bitcoin’in değerini 58,000 dolara çıkaracak trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşması için sadece yaklaşık 250-300 milyar dolarlık bir hamle gerektiğini öne sürüyor.

Heiden, ardından dünyadaki servet dağılımına dikkat çekiyor ve nüfusun yaklaşık yüzde 1’inin 118 trilyon dolarla dünyadaki zenginliğin nerdeyse yarısına sahip olduğu göz önüne alındığında bunun yalnızca yüzde 0.5’inin Bitcoin’e 600 milyar dolar getirmek için yeterli olacağını ifade ediyor. Heiden’e göre bu hiç abartılı bir rakam değil.

Heiden, ek olarak bir Bitcoin ETF’si onaylandıktan sonra tüm kripto paralar için toplam piyasa kapitalizasyonunu daha da artıracak olan Ethereum gibi diğer altcoin’ler için de çeşitli ETF’lerin ortaya çıkacağına inanıyor.

→ MADENCİLİK DEVİ BITMAIN BITCOIN SATIP BITCOIN CASH ALIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl