Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin karıştırıcısıyla 1.2 milyon BTC’yi akladığı iddia edilen isim tutuklandı

tutuklama (1)

ABD’de Bitcoin karıştırıcısı vasıtasıyla 10 yılda yaklaşık 1,2 milyon adet BTC’yi akladığı iddia edilen bir kişi tutuklandı. Mahkeme kayıtlarından elde edilen bilgilere göre hem Rus hem de İsveç vatandaşlığı bulunan Roman Sterlingov, kara para aklama ve lisanssız para transferi gerçekleştirme eylemleriyle suçlanıyor.

Roman Sterlingov adlı kişinin, “Bitcoin Fog” adlı Bitcoin ‘mikser’iyle bağlantısı olduğu ve 10 yıl boyunca toplamda 1.2 milyon BTC, yani işlemlerin yapıldığı zamanın değerleriyle 336 milyon dolara yakın bir meblağın aklanmasını sağladığı iddia edildi.

Silk Road’dan da gönderilmiş

Bilindiği üzere Bitcoin mikserleri ya da karıştırıcıları olarak bilinen bu sistemler genelde kimliğini gizlemek isteyen kripto para sahipleri tarafından kullanılıyor. 2011’de hizmet vermeye başlayan Bitcoin Fog’un şu ana kadar 1,2 milyon BTC’nin transfer edilmesinde kullanıldığı belirtiliyor.

BTC’lerin transfer edildiği dönemdeki değerleri toplandığı zaman 336 milyon dolar civarında bir meblağ ortaya çıkıyor. BTC’lerin gönderildiği adreslerin bağlı olduğu yerler arasında Silk Road, Evolution, AlphaBay, Agora ve Silk Road 2.0 gibi platformlar da bulunuyor.

Bir özel IRS (ABD vergi kurumu) ajanının belirttiğine göre Bitcoin Fog aracılığıyla aklanan fonlar arasında bazı kripto para borsalarından çalınan BTC’ler de bulunuyor. Mahkeme belgelerinde ayrıca federal ajanların, blokzincir kayıtlarını kontrol ederek 1,2 milyon BTC rakamına ulaştıkları belirtildi.

Blokzincir analizi, internet servis sağlayıcı, mali kayıtlar derken yakalandı

IRS Suçları Soruşturma Özel Ajanı Devon Beckett, Bitcoin Fog üzerinde Bitcoin karıştırma işlemi yaparak, sistemin düzgün çalıştığını doğruladı ve daha sonra yaptığı kontrollerle Roman Sterlingov ismine ulaştı. Mahkemeye konuyla ilgili beyanda bulunan özel ajan, “İnternet servis sağlayıcı kayıtları, e-postalar, ek bazı soruşturma bilgileri, mali kayıtlar ve Bitcoin işlem analizleriyle Roman Sterlingov’un Bitcoin Fog’un baş operatörü olduğu sonucuna ulaştık” dedi.

Mt. Gox’a kadar gidiyor

Ajanlar ayrıca Roman Sterlingov’un, popüler ödeme platformu Liberty Reserve üzerinden Bitcoin Fog ile bağlantısı olduğu sonucuna ulaştılar. Bu sayede Sterlingov’un, ilk büyük Bitcoin borsası özelliği taşıyan Mt. Gox hesaplarıyla bağlantıları olduğu da ortaya çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl