Bir Bitcoin yatırımcısı milyonlarca dolarının tamamını kaybetti

Bir bitcoin yatırımcısı, bitcoin'in fiyatının geçtiğimiz ay 19.891 dolarda zirve yaptıktan sonra 9,231'e kadar düşmesine neden olan, son kripto para piyasası düzeltmesi sırasında yaklaşık 200 bitcoin kaybettiğini iddia ediyor.

Reddit’te yayınlanan trajik hikaye, kripto servetin ne kadar kısa süreli olabileceğinin ve bitcoin tüccarlarının ve yatırımcılarının şanslarını kaybedebileceğinin çok açık bir göstergesi.

Hesabı şimdi bütünüyle silinmiş olan yatırımcı, 3000$’lık poker kazancını alıp geçen yıl boğa piyasasında başarılı bir şekilde bahis oynayarak yaklaşık 200 BTC’ye dönüştürdüğünü söyledi.

Zirvede kapatmış olsaydı 5 milyon Dolar’ı olacaktı

Marjin ticaretiyle işlem yapan ve bitcoin fiyatının artacağını doğru bir şekilde tahmin eden kullanıcı konumunun değerini katlama başarısını gösterdi. Yatırımcı, pozisyonu en kârlı haliyle kapatmış olsaydı, o sırada yaklaşık 5 milyon dolar değerindeki 300 bitcoin’le çıkmış olacaktı.

Yazar, hikayenin trajik bir sona döndüğünü gördüğünde “Kendimi bir ticaret dehası sandım, bir tanrı, her neyse…” dedi.

Yatırımcı, Aralık ayı ortasında bitcoin fiyatı 11.000$’a gerilemesinin ardından 16.000$’a ulaşırken pozisyon büyüklüğünü ve kaldıraç oranını artırdı.

Piyasada bitcoin, 12.000$’a düştüğünde yatırımcının 50 BTC’lik pozisyonunun tamamı tasfiye edildi ve bu durum birçok kritik hatanın ilkiydi.

Potansiyel olarak yaşamı değiştirecek önemli bir kazanç olan 150 BTC’yi halen elinde tutuyordu.

Her şeyi buharlaştı

Bununla birlikte, birkaç kötü ticaretten sonra, bu tuttuğu coin’ler de buharlaştı, ona artık bir yıllık ticaretten kalan hiçbir şey yoktu.

“Şu anda hala şoktayım” dedi ve ekledi:

“Son birkaç aydır ilişkilerimi ve okulumu ihmal ettim ve milyonlarımla birlikte yüksek seviyeli zengin bir hayat yaşamayı hayal ediyordum.”

Birçok yatırımcı, benzer şekilde talihsiz kararlar vermelerine yol açan pazarın 2017’deki muazzam kazançlarından büyülendi. Örneğin, yakın tarihli bir anket, kredi kartı kullanarak bitcoin satın alan yatırımcıların yaklaşık yüzde 20’sinin borçlarını ödemediğini ortaya koydu.

ShapeShift CEO’su Erik Voorhees ve Union Square Ventures kurucularından Fred Wilson gibi tecrübe sahibi sektör gözlemcileri, sayısız bitcoin fiyat dalgalanmalarından kurtulduktan sonra, bir pozisyon son derece karlı hale geldiğinde kazanç sağlamanın ve bu paraları borç ödemek için kullanmanın veya belki de diğer varlıklara dağıtmanın akıllıca olacağını söylüyor.

Ne yazık ki, bu yatırımcı bu tavsiyeye kulak asmadı.

Her şey bittiğindeyse şunu söylüyordu:

“BTC sözcüğünü bir daha asla duymak istemiyorum, çünkü unutmak istiyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl