Kurucusu ölen Bitcoin borsasının kaybı 145 milyon dolar

Kurucusu ölen kripto para borsası, 145 milyon dolar değerindeki kripto varlıklarına erişim sağlayamıyor. Şirketin kasasındaki nakit miktarı ise sadece 286 bin dolar.

Kanada merkezli gazete The Globe and Mail, kurucusu Gerry Cotten’in ani ölümünün ardından Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’in 190 milyon Kanada Doları’nın (145 milyon ABD Doları) kayıp olduğunu bildirdi.

Kanada iflas kanunu kapsamında iflas koruma başvurusu yapan borsa, Cotten’in ölümünün ardından cüzdanları bulamadığını açıklamıştı. Bu durum borsada nakit krizine yol açtı. Şirket, 1 Şubat’ta iflas koruma başvurusunda bulundu.

Borsada şu anda yalnızca 286 bin ABD Doları nakit var. Kullanıcılarına ise yaklaşık 145 milyon ABD Doları borç olduğu belirtiliyor.

Borsa, hemen hemen diğer tüm borsalarda olduğu gibi varlıklarının çoğunu hack ve hırsızlıklara karşı korumak için soğuk depolama adı verilen yöntemle çevrimdışı olarak tutuyordu. Cotten, şirketin ölümünden sonra bulmaya çalıştığı cüzdanların tek sorumlusuydu.

The Globe and Mail’e göre Cotten, çoğunlukla evinden çalışıyordu. Cotten’in eşi Jennifer Robertson, yeminli verdiği ifadede “Şifreyi ya da kurtarma anahtarını bilmiyorum. Her yeri aradım ama hiçbir yerde bulamadım.” dedi. Robertson’ın Cotten’in bilgisayarına sızmak için bir siber güvenlik uzmanıyla anlaşacak kadar ileri gittiği öne sürülüyor fakat bu çaba da sonuçsuz kaldı.

Diğer borsa yöneticileri, The Globe and Mail’e Cotten’i kaçırmak ve gasp etmek için bir hedef haline getireceğinden dolayı cüzdanların sorumluluğunu tek bir yöneticinin üstlenmesinin alışılmadık bir durum olduğunu söylediler. Vancouver’da faaliyet yürüten Einstein Exchange’in CEO’su Michael Göktürk, “Bu üzerinizde her zaman milyonlarca dolar nakit parayla dolaşmaya eşdeğerdir.” diyor.

Haber: CoinTelegraph

→ BITCOIN’DEN YENİ REKOR: BUGÜNDEN İTİBAREN RESMEN 411

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl