Milyon dolarlık Bitcoin cüzdanının kayıp şifresi 10 yıl sonra bulundu

3 milyon dolar değerinde Bitcoin saklanan cüzdanın kayıp şifresi, yıllar sonra uzun uğraşlar sonucu bulundu. Bitcoin'lerin sahibi, bir kısmını satarken büyük bölümünü ise fiyat 100 bin dolar olana kadar elinde tutacağını söyledi.

2013 yılında satın alınan ve bugünkü fiyatlarla yaklaşık 3 milyon dolar değerinde olan 43.6 BTC’nin saklandığı cüzdanın kayıp şifresi yıllar sonra bulundu. Şifreyi ortaya çıkaran ise bu alanda uzmanlaşan iki hacker’dı.

Şifreli dosya bozulunca Bitcoin’lerine erişemedi

Kimliğini gizli tutulan ve Michael olarak adlandırılan bir adam, cüzdanını 2013 yılında kurmuş ve şifre oluşturmak için RoboForm platformunu kullanmıştı. Oluşturduğu parolayı güvenlik kaygılarından dolayı RoboForm’da saklamak istemeyen Michael, şifreli bir dosyada tutuyordu. Bir süre sonra şifrelenmiş dosya bozuldu ve sahibi, 20 karakterlik şifreye, dolayısıyla da cüzdandaki 43.6 BTC’ye ulaşamıyordu.

Youtube yayımlanan videoya göre, Michael, 2022 yılında yardım etmeleri için Joe Grand adındaki hacker’la temasa geçti. Grand, daha önce Trezor marka cüzdanda tutulan kayıp Bitcoin‘leri kurtarmasıyla ün salmıştı.

Doğru şifreyi bulana kadar sayısız kez deneme yaptılar

Grand, RoboForm’un yazılımını kırmak için Bruno adındaki bir arkadaşıyla birlikte çalışmaya başladı. Yazılımın şifre oluşturucusunda bir güvenlik açığı keşfettiler. İddiaya göre şifre, şifrenin oluşturulduğu bilgisayardaki belirli bir tarih ve saate göre ayarlanıyordu. Şirket, söz konusu açığı 2015 yılında kapatmış olsa da daha önce oluşturulan şifrelere bu şekilde ulaşılabiliyordu. Michael, şifreyi ne zaman oluşturduğunu hatırlamazken hacker’lar, Bitcoin’lerin cüzdana 13 Nisan 2013’te aktarıldığını tespit ettiler. Daha sonra, doğru şifreyi bulana kadar da çok sayıda şifreyi tek tek denediler.

Bitcoin 100 bin dolar olana kadar tutacak

Michael’ın Bitcoin’lerinin bir bölümünü cüzdanı açmayı başaran Grand ve Bruno aldı. Kendisi için bir miktar da satış yapan Michael, halen 2 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahip. Wired’a konuşan Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin’lerini fiyat 100 bin dolara ulaşana dek tutacağını söyledi. Ayrıca Michael, cüzdana erişimini kaybetmiş olmaktan mutlu olduğunu, çünkü bu sayede Bitcoin’lerinin büyük değer kazandığını ifade etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl