Litecoin kurucusu: Bitcoin yarılanması, kendini gerçekleştiren kehanete dönüşecek

Litecoin'in kurucusu Charlie Lee, Bitcoin'deki blok ödülü yarılanmasının kendini gerçekleştiren kehanet haline geleceğini söyledi. Elinde tuttuğu LTC'leri neredeyse zirvede satarak kendisi için başarılı bir işleme imza atan Lee ayrıca yatırım tavsiyesi de verdi.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, yeni bir röportajında Bitcoin’in tarihindeki en önemli olaylardan biri olan yarılanma hakkında konuştu.

Bilindiği gibi, her dört yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanması bu sene Mayıs ayında üçüncü kez meydana gelecek. Mevcut istatistikler, yarılanmanın 12 Mayıs’ta olacağını gösteriyor. Bu gerçekleştiğinde madencilerin blok başına elde ettikleri 12.5 BTC’lik ödül, 6.25 BTC’ye düşecek.

The Crypto Lark’a konuyla ilgili son görüşlerini açıklayan Lee, Bitcoin’in fiyatının yarılanmaya kadar yükselişte olmasını ve yarılanmadan sonra ise düşüşe geçmesini bekliyor.

Litecoin kurucusu, “Herkes yarılanmanın fiyatı nasıl etkileyeceğine kafa yoruyor. Benim açımdan Litecoin yarılanması gibi Bitcoin yarılanması da bir kendini gerçekleştiren kehânet hâline dönüşecek. İnsanlar fiyatın yükseleceğini düşünürlerse satın alacaklar ve bu da fiyatın yükselmesine neden olacak. Belki yarılanmadan sonra insanların haberi sattıklarını görebilir ve bir düşüş yaşayabiliriz. Kim bilir.” diyor.

Lee, sözlerinin devamında ise şöyle konuşuyor:

“Birçok insan, bunun gerçekleşeceğini önceden bildiğimiz için yarılanmanın fiyatlandığını söylüyor fakat piyasa insanların katılımıyla oluşan bir yer ve insanlar duygusaldır, paternlere uymaya çalışırlar. Geçen sene Litecoin’de fiyatın yarılanmadan önce yükseldiğini, sonrasında ise düştüğünü gördük ve bu yeni oldu. İnsanlar fiyatın artacağını düşündükleri için satın alıyorlardı ve yarılanma sonrası ise satmaya başladılar. Bitcoin’de neler olacağını göreceğiz. Aynı şeyi yapabilir. Bence öyle olacak ama kim bilir.”

Yatırım tavsiyesi

Elinde tuttuğu LTC’leri zirveye çok yakın noktalarda satan ve kendisi açısından başarılı bir işlem yapsa da bu hamlesiyle tepki çeken Lee, yatırım tavsiyesi de verdi. Litecoin’in kurucusu, kripto para piyasasına yatırım yapmak isteyen herkesin altcoin’leri keşfetmeden önce Bitcoin satın alması gerektiğini düşünüyor.

Lee, “Bitcoin, kripto paraların kralıdır. Çoğu insan ilk önce Bitcoin’e yatırım yapmalı. Diğer kripto paralara göre daha güvenilir. Tüm paranızı Bitcoin’den çok daha kolay bir şekilde sıfıra gidebilecek spekülatif bir altcoin’e yatırmayın. Benzer şekilde, kimseye tüm paralarını kripto paraya yatırmasını da söylemem. Litecoin’e yatırım yapmak Bitcoin’e yatırım yapmaktan daha volatildir. Ayı piyasası sırasında orantı da düşer, bu yüzden Litecoin’lerinizin değeri Bitcoin’lerinizden çok daha fazla geriler. Boğa piyasasında da bu orantı yükselir. Litecoin tutuyorsanız Bitcoin tutmaya göre daha fazla para kazanırsınız.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl