Brian Kelly: Bitcoin’de yükselişin işareti ‘vade sonu’

Kripto para analisti Brian Kelly, Bitcoin'de yükselişin bir işareti olarak CBOE Bitcoin vadelilerinin son tarihine dikkat çekti.

CNBC’nin en önemli kripto para analisti olan Brian Kelly, kripto para piyasasının önümüzdeki birkaç gün içinde neden yukarı yönlü hareket gösterebileceğine dair gerekçeler sundu.

Salı günü piyasanın 2018’in en düşük seviyelerinden birine gerilemesini takiben varlıkların çoğunluğu yüzde 7-8 arasında değişen oranlarla değer kazandı.

Bu hareket kripto para boğaları tarafından memnuniyetle karşılanırken yaşanan bu durumu destekleyen herhangi bir katalizör olup olmadığı net değildi. Brian Kelly, bu konuya açıklık kazandırmak için CBOE Bitcoin vadelilerinin son tarihinden önce, sırasında ve sonrasındaki BTC’nin ortalama performansına dikkat çekti.

Kelly’nin ortaya koyduğu istatistiklere göre BTC, genellikle vadelilerin son tarihine yaklaşıldıkça kötü bir performans gösteriyor ve ortalama olarak yüzde 7 değer kaybediyor. Ama bu son tarih geçtiğinde ise ortalama olarak yüzde 10 oranında yükseliyor.

Dahası, BKCM fonunun kurucusu Nisan ayının ortalarındaki vade sonu tarihinin ardından Bitcoin’in sadece altı gün içinde yaklaşık yüzde 20 oranında arttığını belirtti.

CBOE Bitcoin vadelilerinin süresi, geride bıraktığımız 15 Ağustos’ta son buldu. Tesadüf olamayacak şekilde piyasa, bu bitiş zamanına saatler kala yükseliş gösterdi ve 16 Ağustos gecesi Bitcoin’in fiyatı 600 dolardan daha fazla artarak 6,600 doları aştı.

Kelly, buna dayanarak piyasanın önümüzdeki birkaç gün boyunca olumlu fiyat hareketleri görmesini bekliyor.

Kelly, ayrıca Bitfinex‘teki tüm kısa pozisyonların bir grafiğini çıkardı. Analist, kısa pozisyonların Ağustos başından bu yana büyük ölçüde artmış olsa da 15 Ağustos’taki sıçramanın pek çok trader’ın pozisyonlarını kapatmasıyla sonuçlandığını kaydetti.

Kelly Bitcoin’in bir ‘short squeeze’ geçirebileceğini de öne sürdü.

→ BITCOIN MADENCİLİK ŞİRKETİNE BOMBA TEHDİDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl