Bitcoin kilitlenerek getiri sağlanan BadgerDAO protokolü hack’lendi

Bitcoin’i merkeziyetsiz finansa getiren projelerden biri olan ve kullanıcılarına Bitcoin üzerinden getiri sağlayan BadgerDAO hack’lendi. Blok zinciri veri ve güvenlik şirketi PeckShield’ın verdiği bilgilere göre şu an için 120.3 milyon dolarlık kripto varlık çalınmış durumda… 2100 Bitcoin ve 151 Ethereum’un hacker’lar tarafından ele geçirildiği belirtiliyor.

Kullanıcıların Bitcoin’lerini, Ethereum‘da olduğu gibi bir köprü vasıtasıyla akıllı kontratlara bağladığı ve “wrapped Bitcoin” elde ederek DeFi uygulamalarına ulaşabildiği bir protokol olan BadgerDAO’nun çeşitli “kasaları” bulunuyor. Bu kasalardaki getiri üretimi stratejilerine göre kullanıcılar, kilitledikleri Bitcoin’ler için belli oranlarda gelir elde edebiliyor.

“İzinsiz bazı çekimler tespit ettik”

BadgerDAO’dan konuyla ilgili TSİ sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise, kullanıcıların, izinleri olmadan çekim hareketleri olduğuna yönelik kendilerine şikayetlerde bulunduğu ve tüm akıllı kontratların durdurulduğu belirtildi:

“Badger birçok kullanıcıdan, izinsiz çekimler olduğuan yönelik şikayetler almıştır. Badger mühendislerinin soruşturması sonucunda tüm akıllı sözleşmeler, daha fazla çekim olmasını önlemek adına durdurulmuştur.”

“Bazı kasalarda kontrol ele geçilmiş”

Tritium adlı bir Badger mühendisi de Discord kanalında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Görünüşe göre bazı kullanıcıların kasalarında kontrol ele geçirilmiş ve varlıkların bazı adreslere gitmesi konusunda izinler verilmiş. Bunu fark ettiğimiz anda tüm kasaları dondurduk ve şu anda onayların nereden verildiği, kaç kişinin bunları kullandığı konularını ve önümüzdeki adımları araştırıyoruz.”

Bir kullanıcının tek işlemle 900 BTC’lik varlıkları çalındı

PeckShield’dan verilen bilgilerde, WBTC’den CVX’e ve ibbtc ile sbtcCRV-f gibi karmaşık token’lara kadar birçok varlığın çalındığı belirtilirken, bir kullanıcının da tek bir işlem yapılarak 900 Bitcoin’e eş değer (yaklaşık 51 milyon dolar) token’larının çalındığı aktarıldı. Başka bir kullanıcı için ise bu rakam 5 milyon dolardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl