Bitcoin’de kırmızı pazartesi: Fed haftasında 360 milyonluk yıkım

Kripto para piyasası, yeni haftaya düşüşlerle başladı. Bitcoin, 44 bin dolara yakın seviyelerde işlem görürken 40 bin 400 dolara kadar geri çekildi. Diğer kripto paralar da Bitcoin’i takip etti. Piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para Ether, 2 bin 161 dolara indi. BNB, 228 ve XRP ise 0.60 dolara kadar geriledi. Öte yandan 1 trilyon 640 milyar dolar seviyesinde seyreden kripto paraların toplam piyasa değeri, düşüşlerle birlikte 1 trilyon 560 milyar dolara düştü.

Piyasalar açısından kritik bir haftaya girilirken gelen bu düşüş dikkat çekti. Salı günü ABD enflasyon verisi açıklanacak. Çarşamba günü ise Fed’in faiz kararı belli olacak. Piyasada kaldıracın son zamanlarda büyük artış yaşadığını belirten varlık yönetimi şirketi Digital Asset Capital Management’in kurucu ortağı Richard Galvin, “Mevcut düşüş, herhangi bir haber akışıyla oluşmaktan ziyade kaldıraçlı pozisyonların azaltılmasından kaynaklanıyor gibi görünüyor.” yorumunu yaptı.

12 saatte 360 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi

Yaşanan geri çekilme, kaldıraçlı işlem yapan 100 binden fazla kullanıcının zarar etmesine yol açtı. CoinGlass’ın verilerine göre, son 12 saatte 360 milyon doların üzerinde pozisyon zararla kapatıldı. Bunların 321 milyonunu yükseliş yönündeki pozisyonlar oluşturdu.

CME’deki fiyat boşluğu gündeme geldi

Bitcoin’deki düşüş, Şikago Borsası’ndaki (CME) fiyat boşluğunu (GAP) da gündeme getirdi. Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz üzere, analist Willy Woo, kısa vadede düşüşe karşı dikkat çekmiş, CME’de 39 bin 700 dolar seviyesinde oluşan fiyat boşluğunun altını çizmişti.

Kaynak: Twitter/Willy Woo

Fiyat boşluğu, CME’deki Bitcoin’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinde cuma günkü kapanış ile pazartesi günkü açılış arasındaki fiyat farkını ifade ediyor. Bilindiği gibi CME borsası, hafta sonları kapalı fakat Bitcoin ise 7 gün 24 saat işleme açık. Bu durum, CME kapalı olduğunda ve özellikle büyük bir fiyat hareketi geldiğinde CME’deki açılış ve kapanış fiyatı arasında büyük bir boşluk yaratıyor. Bugüne kadar günlük mumlarda oluşan 30 fiyat boşluğundan 28’i daha sonra kapandı. Bu durum, Bitcoin’in oluşan fiyat boşluklarına geri dönme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bugünkü düşüşe rağmen fiyat boşluğu henüz kapanmadı. Bloomberg‘e konuşan IG Australia piyasa analisti Tony Sycamore, 40 bin ila 37 bin 500 dolar aralığına doğru düşüşlerin alıcılar tarafından karşılanacağını ve bu bölgenin önemli bir destek seviyesi olacağını öngörüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl