Bitcoin’de kısa pozisyonlar, Ağustos başından bu yana ikiye katlandı

Bir numaralı kripto para Bitcoin'deki kısa pozisyonların sayısı, Ağustos ayının başından bu yana iki kattan daha fazla arttı.

Önde gelen kripto para borsası Bitfinex‘ten elde edilen verilere göre Bitcoin’e karşı bahislere olan ilgi bu ayın başından beri iki katına çıktı.

İlk olarak MarketWatch tarafından bildirilen durumda 1 Ağustos’ta 17,000 BTC dolaylarında olan kısa (short) pozisyon büyüklüğü, önceki gün 36,000 BTC’yi aştı, yayın sırasında ise 30,800 BTC’deydi.

Bitcoin‘deki kısa pozisyonlarda görülen son düşüş, muhtemelen bir numaralı kripto paranın son fiyat artışından kaynaklanıyordu. Kısa pozisyonların 37,000’le ara zirve yapmasının ardından Bitcoin’in fiyatı 6,200’e gerilemişti. Bunu takip eden günlerde ise fiyatın 6,400’ün üzerine çıkmasıyla kısa pozisyonlar, 31,000’e düştü.

Bitcoin’e karşı alınan pozisyonlardaki artış, sürpriz olarak görülmemeli. Temmuz ortasındaki ralliden sonra Bitcoin, yakından izlenen bir momentum indikatörü olan 200 günlük hareketli ortalamanın kırılması ve Bitcoin ETF’leriyle ilgili gelen erteleme kararları nedeniyle yörüngesini aşağı yönlü olarak değiştirdi.

Bununla birlikte bir serbest yatırım fonu trader’ı satış döneminin sonuna yaklaşıldığı görüşünde. Black Square Capital’den portfolyo yöneticisi Chris Yoo, “Kripto para piyasası ayı durumunun son evresinde görünüyor. En önemlisi, ekosistem yetenek ve kamusal farkındalığın artmasıyla gelişmeye ve büyümeye devam edecek, bu da piyasanın yakın gelecekte toparlanmasına yol açacak.” şeklinde konuştu.

Kısa pozisyonlara girmek riskli olabilir. Geçtiğimiz ay Bitcoin’in 20 dakika içinde 600 dolar artmasının ardından BitMEX’te 180 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye olmuştu.

→ BINANCE’DEN İTİBARİ PARAYLA KRİPTO PARA TİCARETİ İMKANI SAĞLAYAN BORSA: BINANCE LCX

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl