‘Şeytan işi’ diyen bile var: Bitcoin hakkında çılgın komplo teorileri

BTC'nin yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğinin bilinmemesi şimdiye kadar ortaya pek çok teorinin atılmasına neden oldu. Kimi Bitcon'i ABD'nin yarattığını ileri sürdü, kimi Çin, kimi şeytan kimi de yapay zeka.

Bitcoin‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunun bilinmemesi, şimdiye kadar pek çok komplo teorisinin ortaya atılmasına sebep oldu. Bunlardan bazıları akla yatkınken bazıları da aşırı saçmaydı.

18 Ağustos 2008’de gizemli birisi bitcoin.org alan adını alıyor.

Birkaç ay sonra, Ekim ayında, Satoshi Nakamoto tarafından yazılan “Bitcoin:P2P Elektronik Ödeme Sistemi” başlıklı bir whitepaper linki, belirsiz şifreleme e-posta adreslerine gönderiliyor.

Bundan kısa bir süre sonra, Ocak 2009’da, Bitcoin’in açık kaynak kodu yayınlanıyor. 2010’un sonlarına doğru ise, Nakamoto yavaş yavaş gözden kaybolmaya başlıyor.

1) ABD hükümetinin projesi

En önde gelen teorilerden biri, ABD istihbarat servislerinin uluslararası görevleri takip edilemez bir şekilde fonlamak için Bitcoin’i ortaya attıklarıdır.

Yine 5 ay önce yayınlanan bir makale de Bitcoin’in yaratılmasını ABD hükümetine bağlamıştı. İddia o ki, ABD hükümeti resesyondan hemen sonra gerçek bir varlık sınıfından ziyade hayali bir balonu şişirmenin bir yolu olarak Bitcoin’i yarattı.

ABD hükümetiyle ilgili komplo teorileri o kadar güçlü ki sektörden bazı isimlerin bile bu yönde görüş bildirdiği olmuştu. Ethereum’un kurucu ortağı Buterin, 2011’de NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) Bitcoin’i yaratmışsa buna şaşırmayacağını söylemişti. Lakin, daha sonra bu fikirlerinin değiştiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl kendi coin’ini çıkaran Kolombiyalı ünlü uyuşturucu kralı Pablo Escobar’ın kardeşi de Bitcoin’in arkasında ABD hükümetinin olduğunu düşünenlerden. Yazdığı kitapta dünyanın yavaş yavaş Bitcoin’i ABD’nin yarattığını öğreneceğini belirten kardeş, CIA’in elindeki varlıkları boşaltarak nihayetinde Bitcoin’i imha edeceğini öne sürmüştü.

2) Çin faktörü

5 yıl önce bir Reddit kullanıcısı Bitcoin’in Çin Komünist Partisi’ndeki bir grup mühendis tarafından yaratıldığını iddia etmiş ve aynen şöyle yazmıştı:

“Dikkatleri başka bir noktaya çekmek için Japonca bir isim kullandılar. Çin, ucuza bilgisayar çipi ürettiği için madencilikte dünya devi olabilir. ABD dolarına bağımlılıklarını azaltırken aynı zamanda ultra zengin olabilirler.”

Çin’le ilgili iddialar aynı zamanda bir araştırmaya dayanıyor. Geçen yıl dünya bir araştırmayla, Çin’in Bitcoin’i tamamen yok etme gücüne sahip olduğunu öğrenmişti.

3) Bitcoin şeytandır

Bazı insanlar da ilginç bir şekilde Bitcoin’in Deccal’in işi olduğunu düşünüyor.

Bu komplo teorisi, Bitcoin’in “canavarın işareti ” olarak kabul edildiği Hristiyanlık vahiy kitabına dayanan bir dini bir inançla bağlantılı olduğunu belirtiyor.

“Canavarın işareti” İncil’in Yeni Ahit’indeki bir hikayeden gelir. Bu hikayeye göre, ileride dünyasal varlıkların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için bedenlerine bir işaret almaları gerekecektir. Bu işaret, zengin fakir herkes için zorunludur.

4) Bitcoin aslında yapay zeka

Popüler diğer bir teori ise Bitcoin’in, bir yapay zekanın veya uzaylıların onun ağını kullanarak tüm dünyayı ele geçirme isteğinden doğduğudur.

Bu tuhaf teori, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında UFO Today kanalına yüklenen bir videoyla ortaya atıldı.
Videoda, Bitcoin’in paranın çekiciliğini kullanarak insanları kandırdığı ve böylece ağını ve işleme gücünü artırdığı iddia ediliyor.

Videoa şöyle denilerek akıllarda soru işaretleri oluşturuluyor:

“Bitcoin kodunun bu kadar mükemmel olmasının sebebi, çok becerikli bir tek geliştirici tarafından ve hatta yetenekli geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından yaratılmaması olabilir mi?”

Haber: TheNextWeb

→ HACİMDE SON 1 YILIN REKORUNU KIRAN BİTCOİN YENİDEN 4000 DOLAR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun