Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Bitcoin, geçtiğimiz hafta düştüğü 64-65 bin dolarlık seviyelerden yeniden başını kaldırmayı başarıp 70 bin doları aşarken, bu hafta ise kripto para dünyasını ilgilendiren önemli gelişmeler mevcut. BlackRock'ın kazanç raporundan Fed tutanaklarına ve yeni ABD enflasyon rakamlarına kadar önemli gelişmeler ve veriler kripto paralardaki gidişatı yakından etkileyecek.

Bitcoin fiyatı yeniden 70 bin doların üzerine çıkarken, bu hafta yaşanacak gelişmeler de fiyatları yakından etkileyebilir. Özellikle cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin (ABD) ardından, çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamları da merakla bekleniyor.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi, şubatta yıllık bazda yüzde 3.2 artışla piyasa beklentilerinin (%3.1) üzerinde gerçekleşmişti. Bu kez ise beklenti %3.4 olarak görülüyor. Enflasyon beklentilerindeki artışın en büyük sebeplerinden bir tanesi de petrol fiyatının varil başına 90 doları aşması olarak görülüyor. Açıklanacak verilerde çekirdek enflasyon rakamları da büyük önem teşkil edecek.

“Fed faiz indirim yapmayabilir” demişti

Enflasyonun Fed’in istediği kadar düşmemesi, ya da beklentilerin üzerinde gelmesi faiz indirimlerini de baltalayabilir. Geçtiğimiz hafta Fed üyelerinden Neel Kashkari, “Rakamlar beklediğimiz gibi olmazsa, 2024’te hiçbir faiz indirimi yapılmaması konusu da mümkün olabilir” demişti. İşte bu nedenle enflasyon rakamlarının önemi büyük…

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftaki tarım dışı istihdam verileri aylık 303 bin olmuştu. Beklenti ise 214 bindi. Bu durum da ekonominin soğuma konusundaki isteksizliğinin göstergesiydi.

Tutanaklar ne mesaj verecek?

Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verilerinin ardından, aynı gün akşam saatlerinde ise (TSİ 21.00) Fed’in mart ayı toplantı tutanakları yayımlanacak. Başkan Powell ve diğer Fed üyelerinin konuşmaları ve mesajları da gelecek adına fikir sahibi olunmasını sağlayacak.

BlackRock çeyrek kazanç raporu da geliyor

Öte yandan Bitcoin ETF’lerinde gördüğü ilgiyle milyarlarca dolarlık yatırım alan BlackRock şirketinin kazanç raporları da cuma günü açıklanacak. Rakamların ötesinde son dönemde tokenizasyon konusunda olumlu açıklamalarda bulunan CEO Larry Fink, kripto paralar ve Bitcoin ile ilgili sözler de sarf edebilir. Fink’in muhtemel olumlu ya da olumsuz sözleri de fiyatları etkileyebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl