Bitcoin yeniden aşırı satış potasında! Kısa vade için kritik sınav…

Gün içinde gelen bir haber piyasaları olumsuz yönde etkiledi ve an itibarıyla satıcıların baskısı henüz bitmiş değil.

Mt. Gox, temmuz ayı itibarıyla Bitcoin ve Bitcoin Cash ödemelerine başlayacağını duyurdu.

Bu durumun yeni bir satış baskısı oluşturabileceği elbette ihtimaller dahilinde. Dağıtım planıyla ilgili bilgi gelmesini bekleyeceğiz.

Peki Bitcoin ne durumda?

Bitcoin, bir yıl sonra yeniden günlük zaman diliminde aşırı satış potasına girdi. Günlük RSI, şu anda 25-26 seviyelerinde ve grafikte görülebileceği gibi Bitcoin, günlük zaman diliminde önemli bir destek seviyesine geriledi.

Birkaç aydır 60 – 70 bin dolar aralığında haftalık kapanış yapan Bitcoin, önümüzdeki kısa süreçte kritik bir sınav verecek.

Bitcoin, birkaç aydır içinde hareket ettiği hareket aralığının taban (destek) seviyesi olan 60 bin 500 dolar seviyesine dokundu.

Bu bölge, kanamanın devam edip etmeyeceğini belirleyecek, dönüm noktası olabilecek bir seviye. Altına yerleşirse daha farklı şeyler konuşulur.

Ether, Bitcoin’le kıyaslandığında biraz daha güçlü duruyor.

Ethereum ETF’leri temmuz başında başlayacak ve bu durumun da etkisiyle birlikte 6 numaralı bölgede hapsolan ve Nisan’da yaptığı dibi aşağı yönlü kırmayan bir Ether var.

Bu haftalık kapanış oldukça önemli olacak. Bir sonraki haftalık mum, temmuzun başında açılacak ve önümüzdeki haftanın içinde Ether ETF’lerine verilecek tepki ve alıcıların iştahı ETH ve belki diğer altcoin’lerin önümüzdeki kısa süreçte yönünü belirleyecek.

ETH/BTC, iki yıldır içinde dalgalandığı turkuaz kanalı henüz kıramadı fakat son dönemde oldukça güçlü.

ETF işlemlerinin başlamasıyla birlikte 0.056 seviyesi kırılırsa iki yıllık baskılanmanın sonlandığını düşünebiliriz.

Elbette ETH için en kritik test 0.062 seviyesi olacak. Bu bölgenin üstünde ETH için çok daha güçlü hareketler görebiliriz.

Bitcoin dominasyonu, güçsüzlük sinyalleri veriyor.

Uzun zaman dilimlerinde incelendiğinde Bitcoin baskınlığı, yükselen kama benzeri bir yapıya sahip ve bu yapı içinde hareket ederken çok bariz bir negatif uyumsuzluk da barındırıyor parite.

Bitcoin dominasyonunun %54 seviyesinin altına yerleştiğini görürsek, bu altcoin’ler lehine olabilecek bir dönemin habercisi olabilir.

Şu anda altcoin’ler için çok karamsar bir ortamda bulunduğumuzun farkındayım ve bu psikolojinin tersine dönmesi için altcoin’lerdeki fiyat hareketlerinin bir nebze de olsa güçlü olması gerekiyor.

Birçok altcoin de şu anda 4 saatlik ve 1 günlük zaman diliminde “çift dip” yakıştırması yapılan bir görünümde ve pozitif uyumsuzluklar mevcut.

Kripto para piyasası, bu haftayı güzel kapatabilirse temmuz ayı ETH ETF serüveniyle birlikte piyasaya bir heyecan katabilir.

Genel bir yorum yapacak olursak kripto para yatırımcılarını kısa vadede de mutlu edecek bir ortama adım atabilmemiz için bu hafta güçlü durması gereken bir kripto para piyasası var.

Temmuz ayı da yılın geri kalanında nasıl bir durumda olacağımızın sinyallerini verecektir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl