‘Bitcoin manipülasyonu, BitMEX ile perdelendi’

Dün Bitcoin'in fiyatı BitMEX'in kapalı kaldığı süre zarfında sert yükseldi fakat ardından yine aynı hızla düştü. Bu durum manipülasyon iddialarını gündeme bir kez daha getirdi.

Kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, dün planlı bir bakım için bir süre kapalı kaldı. Kripto para al-satçılarının önde gelen kripto para için kısa (short) pozisyon açamadığı tam bu dönemde Bitcoin’in fiyatı, yüzde 4 arttı.

CCN.com’da yer alan habere göre analistler, BitMEX’in geçici olarak kapalı kaldığı iki saatlik süre zarfında Bitcoin’in gösterdiği güçlü performansın bir tesadüf olmadığını belirttiler.

BitMEX, Bitfinex ile birlikte Bitcoin ve Ethereum al-satçıları için en popüler marjin ticareti platformlarından biri. Ekonomist ve kripto para yatırımcısı Alex Kruger’e göre BitMEX, küresel piyasadaki en likit Bitcoin ticaret çifti olan BTC-USD çiftinde yüzde 40’lık bir piyasa payına sahip.

BitMEX’te yatırımcılar kaldıraçla birlikte daha fazla Bitcoin’le al-sat yapabilirler. Bu nedenle bir kullanıcı 1 Bitcoin ile 10x kaldıraçlı bir ticarete girerse, dolara karşı 10 Bitcoin ile al-sat yapabilir.

22 Ağustos’ta platform, 19 Ağustos’ta açıklanan planlı bakımdan ötürü iki saat süreyle kapalı kaldı.

Bu süre zarfında Bitcoin fiyatında yaşanan önemli artış ve ardından sert düşüş bir manipülasyon muydu? Kruger, Bitcoin fiyatındaki manipülasyonun BitMEX’le perdelendiği görüşünde. Kruger, büyük yatırımcıların Bitcoin fiyatını manipüle etmesi ve bu inorganik hareketi, meşru görünmesini sağlamak için BitMEX’in kapalı kaldığı süreyle ilişkilendirmelerinin daha olası olduğunu öne sürüyor.

Kruger, Bitcoin’de BitMEX’in bakıma alındığı anda yaşanan artışın CBOE’nin Bitcoin ETF başvurusunun SEC tarafından onaylanma olasılığının niçin sıfıra yakın olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bitcoin piyasasında manipülasyon, SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onaylanma konusunda her zaman en büyük endişesi oldu.

Bitcoin ETF’si başvurusunun ABD’nin saygın finansal kuruluşları CBOE ve VanEck tarafından yapılması, onay olasılığını artırıyor fakat manipülasyonlarla ilgili sorun hala SEC için gerçek bir sorun olarak kaldı.

Winklevoss ikizlerin Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından reddedildi, çünkü Bitcoin’in değerinin gerçek zamanlı olarak belirlenmesi kripto para borsası Gemini’ye bağlıydı. Dün görülen Bitcoin’deki fiyat dalgalanması gibi şüpheli hareketler olduğu sürece, SEC bir Bitcoin ETF’sine izin vermeyecek gibi görünüyor.

→ BITMEX DÜNYANIN EN PAHALI OFİSİNİ KİRALADI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl